Karlik większy

Zobacz również

Opis 

Karlik większy (Pipistrellus nathusii) to mały nietoperz z rodzaju Pipistrellus. Jest podobny do karlika malutkiego. Przez długi czas był mało znany, ale dziś wiadomo, że występuje w całej Europie. Gatunek opisali niemieccy przyrodnicy Alexander Keyserling i Johann Heinrich Blasius. Nazwali go na cześć Hermanna von Nathusiego, który wspierał ich badania. 

Wygląd 

Długość ciała wynosi 46–55 mm, a rozpiętość skrzydeł 220–250 mm. Przedramię mierzy 32–40 mm. Waży od 6 do 15,5 g. Piąty palec jest dłuższy niż 43 mm. 

Futro ma brązoworudą barwę, często z jaśniejszymi końcówkami. Spód ciała jest jaśniejszy. Sierść jest dłuższa i mniej jednolita niż u karlika malutkiego. Karlik większy ma znaczniejsze rozmiary i szersze skrzydła. Pysk, uszy, skrzydła i ogon są ciemne. 

Karlik większy – występowanie 

Nietoperz ten żyje od Europy Zachodniej po Ural, Turcję i Kaukaz. Jest gatunkiem migrującym. Na zimę osobniki z północy i wschodu lecą na południowy zachód. Najczęściej spotyka się go w parkach i jasnych lasach, zwłaszcza blisko wody. 

Najwięcej karlików większych żyje w Europie Środkowej i Wschodniej. W zachodniej Europie występuje rzadziej, głównie zimą. Ostatnio odkryto tam jednak nowe kolonie rozrodcze. Wcześniej w Wielkiej Brytanii i Irlandii uważano go za rzadkiego wędrowca. Znaleziono go nawet na platformach wiertniczych na Morzu Północnym. Dziś wiadomo, że rozmnaża się w kilku miejscach w tych krajach. 

Gatunkowi zagraża wycinka dziuplastych drzew oraz chemiczne impregnaty do drewna. W wielu krajach jest chroniony. Chętnie rozmnaża się w budkach dla nietoperzy. 

Pokarm i rozmnażanie 

Karlik większy wylatuje na łowy wcześnie. Lata prosto, szybko i głęboko machając skrzydłami. Poluje na owady na wysokości 3–15 metrów. Zjada głównie muchówki z rodziny ochotkowatych. 

Kolonie rozrodcze znajdują się w dziuplach, budkach dla nietoperzy i czasem w budynkach. Gody trwają od lipca do września. Samce zajmują terytorium i gromadzą haremy samic. Wiosną samice tworzą kolonie porodowe. Każda rodzi dwoje młodych. 

Echolokacja 

Nietoperz ten używa echolokacji w zakresie 36–62 kHz. Najwięcej energii mają dźwięki o częstotliwości 41 kHz. Średni czas trwania sygnału to 6,9 ms.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Nathusius%27s_pipistrelle [dostęp: 05.02.2025].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Mnolf. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Jeśli podzielasz naszą misję i chciałbyś wesprzeć nasze działania, możesz to zrobić:

Z góry dziękujemy za okazaną nam pomoc!

Zobacz również

Popularne artykuły

Przejdź do treści
facebook facebook facebook
x Chcę pomóc 1,5%strzałka