Dubiel

Zobacz również

Dubiel (Diplodus puntazzo) to gatunek ryby z rodziny prażmowatych (Sparidae).

Występuje w słonych i półsłonych wodach wschodniego Atlantyku od Konga do Zatoki Biskajskiej. Spotykany u wybrzeży Sierra Leone, Republiki Zielonego Przylądka, w Morzu Śródziemnym, a nawet w Morzu Czarnym.

Żyje na głębokości od 1 do 50 m nad dnem skalistym lub piaszczystym, także w strefie przyboju. Zazwyczaj jest samotnikiem.

Dubiel dorasta maksymalnie do 60 cm długości. Ciało ma owalne, spłaszczone. Jego łuski są duże, grzybkowate, pokrywające także głowę. Otwór gębowy jest niewielki, a obie szczęki są równej długości. W pierwszym rzędzie ma zęby szpatułkowate a za nimi rząd drobnych zębów żujących. Płetwa grzbietowa jest długa, niepodzielona, podparta 11 twardymi promieniami i 13 lub 14 miękkimi promieniami. Płetwa odbytowa jest równa połowie płetwy grzbietowej, podparta jednym twardym i 7-11 miękkimi promieniami. Płetwa piersiowa podparta jest jednym twardym i pięcioma miękkimi promieniami. Płetwa ogonowa jest wcięta.

Dubiel ma ubarwienie srebrzystoszare z 7-11 wąskimi, ciemnymi pasami poprzecznymi i dużą czarną plamą na trzonie ogonowym. Część płetwy grzbietowej i ogonowej obwiedziona jest czarnym kolorem.

Odżywia się glonorostami i zwierzętami na nich żyjącymi, które zeskrobuje lub odcina przy pomocy pierwszego rzędu zębów.

Tarło odbywa się we wrześniu i październiku. Ikra i larwy są pelagiczne. Gdy osobniki osiągają 5 cm długości, płyną do wód przybrzeżnych.

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami: 


Źródło

1.https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dubiel_(ryba)

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Guido Picchetti. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook