Drozd czarnogardły

Zobacz również

Drozd czarnogardły (Turdus atrogularis) to ptak z rodziny drozdowatych.

Drozd czarnogardły to ptak wędrowny. Występuje we wschodniej Palearktyce. Jego zasięg pokrywa się z zasięgiem drozda rdzawogardłego, który gniazduje dalej na wschodzie.

Opis

To duży, łatwo rozpoznawalny drozd. Samiec ma czarne upierzenie od brody do piersi oraz szaroczarny ogon. Grzbiet jest szary, a spód ciała biały. Pokrywy skrzydeł mają pomarańczowo-czerwony odcień. Samice i młode ptaki są podobne, ale czarny kolor na gardle i piersi zastępuje ciemne prążkowanie.

Siedlisko

Drozdy czarnogardłe gniazdują na obrzeżach polan w lasach iglastych lub mieszanych. Często żyją w podszyciu sosny syberyjskiej lub w lasach świerkowych i jodłowych. Wybierają miejsca w pobliżu rzek lub terenów podmokłych.

Ekologia

Gniazdują samotnie lub w luźnych parach od maja do lipca. Gniazda budują z trawy, cienkich gałązek i ziemi, wyściełając je mchem lub porostami. Zwykle znajdują się na wysokości 1,5-2 m nad ziemią, czasem leżą na ziemi. Zimą często spotyka się je w dużych stadach z innymi drozdami, takimi jak np. drozd śpiewak. Często łączą się z drozdem ciemnym w czasie migracji.

Drozdy czarnogardłe nocują w gęstej roślinności wiecznie zielonej. Żerują na ziemi. Ich dieta składa się głównie z bezkręgowców. Czasami jedzą jagody, wiśnie i nasiona.

Zasięg

Zasięg lęgowy drozda czarnogardłego obejmuje wschodnią Europę, zachodnią Syberię i północno-zachodnią Mongolię. Zasięg zimowy rozciąga się na Bliski Wschód i wschodnią Mjanmę. Sporadycznie można je spotkać w Japonii, Tajlandii i na Tajwanie. Czasami pojawiają się też w zachodniej Europie.

Taksonomia

Nazwa naukowa pochodzi z łaciny. „Turdus” oznacza „drozd”, a „atrogularis” pochodzi od „ater” – „czarny” i „gula” – „gardło”. Kiedyś był uznawany za ten sam gatunek co drozd rdzawogardły, ale obecnie jest traktowany jako odrębny gatunek.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Black-throated_thrush [dostęp: 04.12.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: soumyajit nandy. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook
x Chcę pomóc