Czapla śnieżna

Zobacz również

Czapla śnieżna (Egretta thula) to mały, biały ptak z rodziny czaplowatych.

Ten ptak jest odpowiednikiem czapli nadobnej ze Starego Świata (wspólna nazwa dla trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki), która żyje na Bahamach. Dawniej jej pióra były bardzo cenione jako ozdoby kapeluszy. Intensywne polowania doprowadziły do drastycznego spadku populacji. Dziś ptak ten jest chroniony w USA i liczba jego populacji odbudowała się.

Opis

Dorosłe czaple śnieżne są całkowicie białe, z wyjątkiem żółtych piór wokół dzioba, czarne nogi i jaskrawożółte skoki. Na karku i szyi rosną długie pióra. Młode osobniki mają zielonkawe skoki.

Wymiary czapli śnieżnej:

  • Długość: 56–66 cm  
  • Waga: 370 g  
  • Rozpiętość skrzydeł: 100 cm

Występowanie

Czapla śnieżna występuje w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Jest obecna przez cały rok w Ameryce Południowej i na Karaibach. W południowych Stanach Zjednoczonych jest gatunkiem wędrownym.

Zamieszkuje różne mokradła: bagna, brzegi rzek, jeziora, mokradła słone i ujścia rzek (estuarium). Zdarza się, że pojawia się w Europie i Afryce Południowej.

Dieta

Czaple śnieżne żywią się rybami, skorupiakami, owadami, małymi gadami, ślimakami, żabami i dżdżownicami. Polują na płytkich wodach. Ich sposób zdobywania pożywienia bardzo często polega na tym, że biegają one i płoszą swoją przyszłą zdobycz. Czasami jednak stoją nieruchomo i czekają na ofiarę. Potrafią też żerować w grupach z innymi ptakami.

Rozmnażanie

Czaple śnieżne gniazdują w koloniach z innymi gatunkami ptaków. Samiec buduje gniazdo i próbuje zdobyć samicę poprzez widowiskowe zaloty. Samica po wyborze partnera kończy rozpoczętą przez samca budowę gniazda. Następnie składa maksymalnie do sześciu bladych niebiesko-zielonkawych jaj, z których po około 24 dniach wykluwają się młode osobniki. Opuszczają one gniazdo po 22 dniach.

Status

Na początku XX wieku ptaki te były masowo odławiane dla ich piór. W Ameryce Północnej zakończono taki handel w 1920 roku. Od tego czasu populacja odbudowała się i gatunek nie jest obecnie zagrożony.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Snowy_egret [dostęp: 11.10.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Rhododendrites. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook