Co jest Twoją pasją?

Zobacz również

Strona głównaZdrowieCo jest Twoją pasją?

Demostenes, wielki starożytny mówca, urodził się jąkałą, Juliusz Cezar cierpiał na epilepsję, Napoleon był niskiego wzrostu, Platon przygarbiony, Ludwig van Beethoven przygłuchy. Wszyscy jednak wiele osiągnęli, przezwyciężając swoje ograniczenia. Wszystkich ich łączyło kultywowanie własnej pasji. A jaka jest Twoja główna pasja?

Czym jest pasja?

Pasja to głębokie pragnienie, które nadaje kierunek i sens naszym wysiłkom. Czy masz taką pasję? Jakie zajęcia sprawiają, że zapominasz o czasie? Co wyzwala w Tobie najwięcej emocji? O czym lubisz marzyć? Odpowiedzi na te pytania pomogą zidentyfikować Twoją pasję.

Pasje są różnorodne. W Biblii czytamy, że Abla fascynowała hodowla zwierząt, a Kaina uprawa roli (Księga Rodzaju 4,2), Tubal lubił wykuwać metalowe narzędzia, a jego brat Jubal wolał grać na instrumentach muzycznych (Księga Rodzaju 4,21-22). Każdy z nas już od dzieciństwa okazuje więcej zainteresowania jednym zagadnieniom i zajęciom niż innym. Sztuka polega na zidentyfikowaniu i rozwinięciu swoich pasji, gdyż one są ważną częścią naszego talentu.

Jak odkryć swoją pasję?

Historia życia każdego z nas tworzy pewien wzór, który pozwala zidentyfikować to, co Cię najbardziej motywuje. Przeanalizuj swoją przeszłość pod kątem osiągnięć, które przyniosły Ci najwięcej satysfakcji. Jakie zajęcia przychodzą Ci łatwiej niż innym? Jakie prace dają Ci najwięcej radości? Odpowiadając na te pytania, dojrzysz wątek swojej dominującej pasji.

Wszyscy wzrastamy z pragnieniem zmiany świata na lepszy. W tym celu każdy z nas otrzymuje od Boga talent. Jeśli go zidentyfikujesz i rozwiniesz, świat będzie lepszy za Twoją sprawą, a Ty będziesz mieć z tego satysfakcję.

Życie Szawła uległo drastycznej zmianie, kiedy poznał swoją pasję: głoszenie Ewangelii. Miał do tego predyspozycje od urodzenia: „Spodobało się Temu, który wybrał mnie jeszcze w łonie matki mojej i powołał łaską swoją, aby objawić Syna swego we mnie, bym ewangelię o Nim głosił poganom” (List do Galacjan 1,15-16).

Nie znaczy to, że dla swej pasji mamy zaniechać wszystkiego, co nie idzie z nią w parze. Każdy musi czasem zrobić rzeczy, które nikomu nie sprawiają przyjemności ani nie przynoszą chwały, jak choćby wynieść śmieci czy pozmywać naczynia. Sukces przyjdzie, kiedy świadomie skupimy siły i czas na zajęciach korespondujących z naszymi motywującymi zdolnościami.

„Każdy człowiek jest skomponowany z kilku tematów”, napisał C.S. Lewis. Tych tematów szukaj w sobie i koncentruj się nad ich realizacją, zamiast angażować się we wszystko, co wydaje się dobre, lub nie robić niczego. Obie te skrajności okradają ludzi, Boga i świat z naszego unikatowego wkładu.

Cztery sfery zainteresowań

Zamiłowania, które dominują w życiu ludzi, można podzielić na cztery kategorie tematyczne:

Zdj. 1. Pasja, w tym wypadku muzyczna.
Zdj. 1. Pasja, w tym wypadku muzyczna. © Źródło: Canva.

Do jakiej sfery przynależą Twoje zainteresowania? Poniższa tabelka podaje przykłady w ramach każdej z tych głównych kategorii. Nie jest to kompletna lista. Ma ona służyć jedynie jako drogowskaz w poszukiwaniu wiodących tematów w Twoim życiu.

Ludzie i stosunki międzyludzkieInformacje i ideeSprawy i kwestiePrzedmioty
i zwierzęta
niemowlętaliczbyedukacjaprodukty
dziecimetodypolitykapieniądze
młodzieżstrategieśrodowiskohodowla
starsza młodzieżzasadynałogimateriały
studenciwartościhomoseksualizminstrumenty
ludzie samotnimodelerasizmsprzęt
starsiteorieekonomianarzędzia
więźniowiesymboleniesprawiedliwośćkształty
chorzy w szpitalusłowa i dźwiękirasizmkomputery
bezdomnipryncypiazdrowiepokarm
biedniprzyczyny i skutkizłokolory
niepełnosprawniprocesyfilozofiawoda
alkoholicystrukturykulturawideo lub audio
narkomaniproceduryrozrywkafarba
palaczeprojektyreligiakamień
ludzie z nadwagąwykresysztukadrzewo
ludzie z określonej społecznościstatystykasocjologiarośliny
mniejszości rasowepodręcznikitechnologiaśrodki lokomocji
mniejszości religijneopinie i sondażeprawa ludzkieubrania
inne:inne:inne:inne:

Niemal w każdej dziedzinie można znaleźć zajęcie zgodne ze swoimi zamiłowaniami. Na przykład w szkolnictwie potrzebne są osoby z pasją zorientowaną na ludzi, które dobrze czują się w kontakcie z dziećmi, ale także ludzie preferujący świat informacji i idei, aby zająć się organizacją wiedzy w podręcznikach. Z kolei ci, których zainteresowania oscylują wokół kwestii i spraw, mogą być elokwentnymi propagatorami edukacji, a jeśli czyjąś pasją są komputery, może zająć się szkolnymi komputerami.

Wśród tych, których pasja zorientowana jest na ludzi, jedni lubią pracować z dziećmi czy młodzieżą, a drudzy pomagać samotnym matkom. Jeszcze inni wolą wspomagać biednych, ułomnych, sieroty lub starszych albo ratować alkoholików czy narkomanów. Są też tacy, którzy dobrze czują się wśród studentów czy biznesmenów.

Czy wiodące pasje zmieniają się z czasem? Wydaje się, że nie. Zmieniają się nasze zamiłowania i poznanie, ale raczej nie to, co nas motywuje do pracy. Natomiast każda pasja zyskuje przez bliższą społeczność z Jezusem. Szaweł był gorliwy w krzewieniu religii, ale dopiero poznanie Chrystusa uwolniło go od bigoterii i legalizmu.

Pasja może przynieść dobre lub złe owoce w zależności od tego, komu służymy. Nie można służyć dwóm panom. Jozue apelował: „Wybierzcie sobie dzisiaj, komu będziecie służyć” (Księga Jozuego 24,15). Poproś Boga o pomoc i podejmij jeszcze dziś postanowienie, aby kierować się zasadami Słowa Bożego, a tej decyzji nigdy nie pożałujesz.

Twoje motywujące zdolności

Wpisz do poniższej tabelki z lewej strony swoje dominujące zdolności, a obok nich główne zainteresowania. W ten sposób wyłonisz zajęcia, które najbardziej Cię motywują. Pomoże Ci to zidentyfikować odpowiednią pracę czy kierunek studiów.

Motywująca zdolność Sfera zainteresowań
Ludzie i związki międzyludzkieInformacje i ideeKwestie lub sprawyRzeczy lub zwierzęta
     
     
     

Wszystkie cytaty biblijne pochodzą z Biblii Warszawskiej.

© Źródło zdjęcia głównego: Canva.

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook