Abydosaurus mcintoshi

Zobacz również

Abydosaurus mcintoshi

© Źródło: Wikimedia Commons, autor: Nobu Tamura, licencja: CC BY-SA 3.0

Roślinożerny zauropod – z rodziny brachiozaurów – o wyjątkowo dużych rozmiarach. Przyjmuje się, iż Abydosaurus ważył nawet 26 ton, natomiast długość jego ciała mogła wynosić aż 20 metrów! Ten konkretny dinozaur miał występować na terenach będących dzisiaj częścią Ameryki Północnej, a epoka, do której został przyporządkowany, to wczesna kreda1 (dokładnie późny alb, w całości będący szóstym i najmłodszym wiekiem epoki; uznaje się, iż trwał około 12,5 miliona lat – od 113 do 100,5 milionów lat temu2). Abydosaurusa opisano w 2010 roku, autorami opisu są Daniel Chure i jego współpracownicy. Szczątki gada odnaleziono w regionie Utah w USA (formacja Cedar Mountain). Okryto holotyp oraz bardzo dobrze zachowaną (kompletną!) czaszkę – to pierwszy taki przypadek zauropoda żyjącego na terenach Ameryki – a także fragmenty innych części szkieletu3.

O Abydosaurusie mcintoshi wiadomo więc sporo, zarówno jeśli chodzi o jego wymiary, jak i szczegóły budowy. Ustalono, iż różni się od innych zauropodów występujących na tym samym terenie i w tej samej epoce – budowa jego szkieletu pozaczaszkowego jest nieco inna. Ma się to objawiać głównie w długości centrów kręgów szyjnych i szerokości kości ramiennej – około 1,6 metra długości – jest jednak szersza niż u innego przedstawiciela zauropodów z rodziny brachiozaurów, Cedarosaurusa. Znane są cztery czaszki członków gatunku Abydosaurus mcintoshi. Ich rozmiary wynoszą około 0,5 metra długości i tyle samo wysokości w części tylnej. Wiemy również, że osobniki miały najprawdopodobniej po 14 zębów zarówno w szczęce, jak i żuchwie, a same zęby kształtem przypominały literę „D” (w szczęce) lub były okrągłe (żuchwa). Były również stosunkowo wąskie. Sama budowa gada nie różniła się znacząco od jego krewniaków; miał długą szyję, równie długi ogon oraz masywny tułów, a także w miarę, w porównaniu do reszty ciała, krótkie nogi4.

Etymologia nazwy gatunku jest wyjątkowo interesująca – odnosi się do miasta Abydos w Starym Egipcie, mcintoshi natomiast jest swoistym hołdem dla Jacka McIntosha, który przysłużył się zarówno amerykańskiemu pomnikowi narodowemu – Dinosaur National Monument – jak i samym badaniom nad infrarzędem zauropodów5.


Przypisy

  1. https://dinoanimals.com/dinosaurdatabase/abydosaurus-mcintoshi/ [dostęp: 24.03.2022].
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Alb_(geologia) [dostęp: 24.03.2022].
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Abydosaurus [dostęp: 24.03.2022].
  4. Por. tamże [dostęp: 24.03.2022].
  5. Por. tamże [dostęp: 24.03.2022].

Zobacz również

Popularne artykuły

Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus rex Tyrannosaurus rex, potocznie nazywany T-Rexem, to gatunek mięsożernego dinozaura teropoda z...

Spinozaur

Spinozaur Spinozaur (Spinosaurus) to rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej. Nazwa Spinosaurus oznacza...

Abdallahsaurus

Abdallahsaurus Wciąż bardzo niewiele wiadomo na temat tego konkretnego osobnika. Abdallahsaurus, jak powszechnie...
Skip to content