Risotto z dynią

Zobacz również

Risotto z dynią to tradycyjne, proste danie wywodzące się z kuchni chłopskiej, podobnie jak wiele innych znakomitych potraw z Włoch. Dzięki doświadczeniu i kreatywności kucharzy dynia i ryż stają się daniem, które cenią dziś smakosze na całym świecie. Odkryj nasz sprawdzony przepis na aksamitne risotto z dynią!

Zacznijmy od kluczowych etapów przygotowywania risotto:

Podsmażanie cebuli na oliwie: to podstawowy krok, z którym większość jest zaznajomiona. Cebula wprowadza słodką nutę, a tłuszcz nabiera aromatu, który przenosi się na całe danie.

Podsmażanie ryżu: tu zaczyna się trudniejsza część. Ten etap nadaje risotto głębszy i lekko orzechowy, oliwny smak. Dzięki temu potrawa zyskuje bardziej wyrafinowany charakter, a nie przypomina zwykłego gotowanego ryżu.

Warto wiedzieć, że im dłużej ryż się smaży, tym bardziej intensywnie orzechowo smakuje. Warto jednak pamiętać, że długie smażenie może zmniejszyć kremowość dania, ponieważ niszczy skrobie, które odpowiadają za gładką, kremową konsystencję risotto. Optymalnym rozwiązaniem jest więc krótko podsmażyć ryż na oliwie, a następnie od razu dodać bulion roślinny, aby zachować odpowiedni smak i konsystencję dania.

Dolewanie bulionu roślinnego: ten etap należy robić stopniowo. Dodając bulion powoli, etapami, uda nam się uzyskać gładką, kremową konsystencję ryżu. Co istotne, lepiej jest wlewać wywar gorący, co wyraźnie skróci czas przygotowania risotto.

Wegańska wersja risotto: w tradycyjnych przepisach na risotto występuje dużo tłuszczu i takich składników jak np. masło, śmietanka, ser czy nawet szpik kostny. W wersji wegańskiej należy zastąpić te dodatki, dodając więcej oliwy oraz produkty w rodzaju suszonych pomidorów, grzybów, sosu sojowego czy np. pasty miso. Kreatywność jest tu mile widziana!

W klasycznym przepisie do risotta bywa dodawana niewielka ilość białego wina – my jednak nie promujemy używek, dlatego jako zamiennik proponujemy sok z białych winogron z dodatkiem odrobiny octu winnego.

Czas przygotowania: około pół godziny.

Składniki

Składniki do przygotowania 2 porcji:

  • 1/2 cebuli
  • 1/2 ząbka czosnku
  • oliwa
  • 500 g dyni piżmowej
  • 1/2 szklanki ryżu do przyrządzenia risotto
  • 1/4 szklanki soku z białych winogron z dodatkiem odrobiny octu winnego
  • 1 litr bulionu roślinnego
  • dwa suszone pomidory albo łyżeczkę sosu sojowego
  • niewielka ilość gałki muszkatołowej
  • sól
  • do wykończenia potrawy: czarny pieprz (spora ilość), oliwa z oliwek, opcjonalnie kilka liści kapusty włoskiej

Przygotowanie

  1. Cebulę pokroić w kostkę, z kolei czosnek posiekać na większe kawałki. Z dyni, po jej obraniu, usunąć pestki, a następnie ją również pociąć w kostkę.
  2. W garnku przygotować bulion roślinny i trzymać go na małym ogniu, aby pozostawał cały czas gorący.
  3. Oliwę rozgrzać na dużej patelni, a następnie wrzucić na nią cebulę z czosnkiem. Podsmażać przez około 1 minutę.
  4. W kolejnym kroku dorzucić przygotowaną dynię, po czym smażyć przez kolejne 2-3 minuty. W dalszej kolejności dołożyć ryż i wszystko dokładnie ze sobą wymieszać.
  5. Do potrawy wlać sok z białych winogron z dodatkiem odrobiny octu winnego, a następnie zwiększyć ogień, żeby mógł odparować. Stopniowo (tj. po około 1-2 chochelki) dolewać bulion roślinny. Gotowanie w ten sposób powinno potrwać maksymalnie 20 minut. To, że danie jest gotowe, poznamy po ryżu, który pozostanie lekko twardy wewnątrz, a przy tym zachowa swój kształt.
  6. Gotowe risotto doprawić gałką muszkatołową oraz suszonymi pomidorami lub łyżeczką sosu sojowego. Starannie połączyć całość i posypać świeżo zmielonym pieprzem. Można udekorować sparzonymi i pokrojonymi na grube paski liśćmi kapusty włoskiej. Na koniec pokropić oliwą.
  7. Danie najlepiej jest serwować bezpośrednio po przygotowaniu.

Smacznego!

Smacznego!

Przy okazji polecamy przepis na:

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook