Kurka jest powszechnie używaną nazwą grzyba, który tak właściwie nosi miano pieprznika jadalnego. Zresztą, określa się go też na inne sposoby – np. lisicą, kurzą nogą czy stągiewką.
Sezonem występowania kurek jest okres od czerwca do października, a z pewnością warto dodać je do swojego menu, ponieważ są bardzo wartościowymi i zdrowymi grzybami. Mimo że aż 90% ich składu stanowi woda, zawierają również wiele kluczowych składników odżywczych. Dostarczają nam witamin (m.in. B1, B6, D, kwasu foliowego), minerałów (m.in. magnezu, żelaza, wapnia i cynku), a także niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika i beta-karotenu.
Poniższa receptura jest prosta, a przygotujemy według niej klasyczną zupę kurkową. Żeby jednak smakowała naprawdę tradycyjnie i dobrze, warto zwrócić uwagę na kilka następujących niuansów:
Domowy bulion roślinny: kurki są grzybami o tak wyjątkowym smaku, że do jego pełnego wydobycia w zupie wprost nieodzowny jest bulion własnej roboty. W żadnym wypadku nie opłaci się nam użycie gotowego z kostki.
Konkretne, wyszukane dodatki: w gotowaniu zupy kurkowej najlepiej sprawdza się wywar o słodkawym posmaku, lekki i delikatny, ale zarazem wyrazisty. Taki efekt uda się nam osiągnąć za sprawą dodania do niego czerwonej papryki, a także… łodyg selera.
Pokrojenie na drobno: nie warto podchodzić lekko do krojenia ziemniaków do zupy kurkowej. Powinniśmy to zrobić naprawdę drobno – na małą kostkę. Tylko pod tym warunkiem ugotują się nam na tyle szybko, żeby w tym czasie nie rozgotowały się grzyby.
Tłusty napój roślinny: wodnisty absolutnie się nie sprawdzi. Może za to być kupne mleko owsiane, laskowe lub kokosowe, a jeszcze lepiej, jeżeli użyjemy domowego mleka np. słonecznikowego lub z orzechów i pestek. Inną możliwą opcją do wykorzystania jest też kokosowa lub orkiszowa śmietanka.
Czas przygotowania: około godziny.
Składniki
Domowy bulion roślinny:
- 2 marchewki
- 1 korzeń pietruszki
- 1 por
- 1 papryka czerwona
- ½ korzenia selera
- 2 łodygi selera naciowego
- 2 liście laurowe
- 2 kulki ziela angielskiego
- 4 ziarna pieprzu
- sól
- 1 łyżeczka dobrego oleju
Zupa:
- 1 duża cebula
- 0,5 kg kurek
- 0,5 kg ziemniaków
- olej roślinny
- 1-1,5 litra bulionu roślinnego
- ½ szklanki tłustego napoju roślinnego
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- sól
- czarny pieprz
- posiekany koperek
- posiekana natka pietruszki
Przygotowanie
- Jarzyny do przyrządzenia domowego bulionu starannie umyć i w razie konieczności pokroić na mniejsze kawałki. Z papryki usunąć gniazdo nasienne i pestki. Warzywa umieścić w garnku, dodając jednocześnie przyprawy, szczyptę soli i olej. Zalać 1,5 litra wody, po czym postawić na duży ogień, przykryć i zagotować.
- Po doprowadzeniu wywaru do wrzenia, zmniejszyć ogień do minimalnego. Gotować przez minimum 1,5 godziny.
- Pod koniec powyższego czasu przystąpić do przygotowywania pozostałych składników. Cebulę obrać i skroić w kostkę. Tak samo postąpić z ziemniakami (jak wspomniano powyżej, kostka powinna być w tym wypadku naprawdę drobna). Kurki włożyć do naczynia wypełnionego bardzo zimną wodą. Szybko, ale starannie opłukać, a następnie osuszyć na papierowym ręczniku.
- Do garnka wlać olej, a gdy się rozgrzeje, wrzucić cebulę. Krótko (około minuty) podsmażyć, po czym zwiększyć ogień. Gdy olej będzie już naprawdę gorący, wrzucić kurki. Smażyć kolejną minutę. Po zmniejszeniu gazu dołożyć ziemniaki. Całość podsmażać przez około 5-7 minut, nie zapominając o mieszaniu raz na jakiś czas.
- Do garnka z przyrumienionymi jarzynami sukcesywnie dolewać bulion (tak, żeby zupa nie była zbyt rzadka). W kolejnym kroku gotować pod przykryciem około 10-12 minut, tj. do czasu zmięknięcia ziemniaków.
- W końcowym etapie dolać do zupy tłusty napój roślinny wraz z sokiem z cytryny oraz posiekanym koperkiem i natką pietruszki. Według smaku i potrzeby przyprawić solą i pieprzem.
Smacznego!
Przy okazji polecamy przepis na: