asd

Zagadkowe warstwy skalne Pictured Rocks

Zobacz również

W Stanach Zjednoczonych znajduje się dziesięć obszarów chronionych zwanych narodowymi wybrzeżami morskimi oraz trzy znane jako narodowe brzegi jezior. Wszystkie narodowe brzegi jezior znajdują się nad Jeziorem Górnym i Michigan. Jednym z takich miejsc jest Pictured Rocks National Lakeshore w stanie Michigan, które rozciąga się wzdłuż linii brzegowej Jeziora Górnego.

Pictured Rocks znane jest z zabarwionych na różne kolory klifów z piaskowca. Różne minerały nadają skałom różne kolory. Żelazo barwi je na czerwono lub pomarańczowo, miedź na zielono lub niebiesko, a mangan na czarno. Przemieszczające się pod ziemią wody wytwarzają te kolory na odsłoniętych klifach.

Ten sam piaskowiec, w Michigan zwany formacją Munising, można obserwować na większości terenów Stanów Zjednoczonych. W Wielkim Kanionie nosi on nazwę piaskowca Tapeats. Ponadto powszechnie występuje również na dużych częściach innych kontynentów. Warstwy piaskowca są stosunkowo cienkie. Przeważnie składają się z czystych, dobrze zaokrąglonych ziaren kwarcu, które prawie nie zawierają łupków. 

Naukowcy uznający zasadę aktualizmu geologicznego nie są w stanie wyjaśnić przyczyn istnienia tak czystych i cienkich warstw piasku. Próbowano powoływać się na dziwne warunki, których obecnie się nie obserwuje, a które rzekomo miały istnieć w tym samym czasie na wielu kontynentach przez wiele milionów lat1. Jednak taka koncepcja nie pasuje do zróżnicowanych środowisk geologicznych istniejących dzisiaj. Tego rodzaju warstwy piasku nie powinny istnieć na Ziemi, która jest stara.

Ślady globalnego potopu

Z kolei łatwo jest wyjaśnić obecność czystych i cienkich warstw piasku na całym globie, jeśli Ziemia jest młoda i jeśli kilka tysięcy lat temu miał miejsce ogólnoświatowy potop. Naukowcy z Institute for Creation Research odkryli2, że warstwy te często zbiegają się z tak zwaną eksplozją kambryjską, czyli nagłym pojawieniem się w zapisie kopalnym ogromnej liczny skamieniałości reprezentujących większość typów królestwa zwierząt. Harmonizuje to z biblijną relacją o potopie.

Badając formację Munising, można znaleźć dowody wskazujące na gwałtowne osadzanie się warstw w szybko płynącej wodzie. W piaskowcu tym obserwujemy przekątne (skośne) warstwowanie ułożonych na sobie kolejnych warstw jedna na drugiej. Na wielu powierzchniach widoczne są także ślady fal. To cechy, które również wskazują na wielką globalną powódź.

Kolejną wskazówką na niedawne pochodzenie krajobrazu Pictured Rocks jest obecność stromych klifów. Prawie co roku wielkie bryły odsłoniętego piaskowca odrywają się i wpadają do Jeziora Górnego3. Erozja spowodowana przez fale oraz procesy zamrażania i rozmrażania powodują rozszerzanie naturalnych szczelin i osuwanie się skał. W 2006 roku runęła jedna z tamtejszych formacji skalnych – wewnętrzna “wieża” Zamku Górniczego (Miner’s Castle).

Utrzymywanie się i szybkość tego procesu odnotowuje się w licznych zdarzeniach odpadania skał w minionej historii, w szczególności w zawaleniu się Grand Portal Point w 1900 roku. Największe niedawne wydarzenie miało miejsce 29 lipca 2010 r. i zostało sfotografowane aparatem cyfrowym przez profesjonalnego fotografa Lou Waldocka z łodzi wycieczkowej Pictured Rocks4.

Szybko postępująca erozja i zniszczenia następujące w ciągu ostatnich 100 lat świadczą o tym, że skały te nie były odsłonięte przez dziesiątki tysięcy lat lub dłużej. Klify wyglądają młodo. Gdyby były wystawione na działanie żywiołów przez eony czasu, zostałoby ich niewiele. Najprawdopodobniej nie byłoby również wodospadów. Wszystko wskazuje na to, że te klify mają zaledwie kilka tysięcy lat.

Pictured Rocks National Lakeshore w Michigan, podobnie jak inne parki narodowe w USA, jest świadectwem potopu z Księgi Rodzaju. Przedstawia skutki katastroficznego wydarzenia w spektakularnym pięknie.


Przypisy:

  1. Clarey, T. 2017. Resolving the Sheet Sand Enigma. Acts & Facts. 46 (11): 14.
  2. Clarey, T. 2020. Carved in Stone: Geological Evidence of the Global Flood. Dallas, TX: Institute for Creation Research, 194-215.
  3. Blewett, W. L. 2012. Geology and Landscape of Michigan’s Pictured Rocks National Lakeshore and Vicinity. Detroit, MI: Wayne State University Press.
  4. Blewett, Geology and Landscape of Michigan’s Pictured Rocks, 100.

Opracowano na podstawie: T. Clarey, „Pictured Rocks National Lakeshore. The blanket sand from Noah’s Flood”, Acts&Facts, Institute for Creation Research, marzec-kwiecień 2022, s. 10-13.

Zobacz również

Poprzedni artykułTylko jedna epoka lodowcowa?
Następny artykułAardonyx celestae

Popularne artykuły

Czy wielki potop z Księgi Rodzaju miał miejsce?

Pierwsza księga Biblii stwierdza, że po niedawnym stworzeniu dokonanym przez Boga nastąpił zdumiewający ogólnoświatowy potop. W tym kontekście potop byłby odpowiedzialny za...

Węgiel – skąd się wziął?

„Możemy nazwać to czarnymi diamentami. Każdy kosz to siła i cywilizacja” – Ralph Waldo Emerson Nazwij to czarnym diamentem....

Alpejskie ofiolity: pozostałości zaginionego oceanu

W 1813 roku francuski geolog Alexandre Brongniart opublikował artykuł na temat mineralogicznej klasyfikacji skał1, w którym wprowadził nową nazwę „ofiolity” dla zestawu...
Skip to content