Wypławek biały

Zobacz również

Wypławek biały (Dendrocoelum lacteum)  to pospolity płaziniec, który występuje powszechnie  w zbiornikach wodnych na terenie Europy. Zwierzęta te odznaczają się typową dla płazińców budową ciała.

Opis

Długość dorosłych wypławków białych oscyluje na poziomie od 12 do 25 mm. Ich szerokość wynosi natomiast ok. 6 mm. Zgodnie z nazwą organizmy te mają całkowicie białe ciało. Tylko po spożyciu pokarmu jelita przybierają chwilowo inną barwę.

Płazińce mają stosunkowo wąską, tępo zakończoną głowę. W przedniej części ciała po bokach zlokalizowane są dwa czułki w postaci krótkich wyrostków. Zwierzę przyczepia się do podłoża za pomocą przyssawki umieszczonej na spodzie ciała.

Oczy mają postać dwóch szeroko rozstawionych plamek. Oddzielają one głowę od tułowia. Ciała zwierząt na ogół wyróżniają się lekko pofałdowanymi, postrzępionymi krawędziami.

Występowanie i ekologia

Wypławki białe (Dendrocoelum lacteum) zasiedlają rozmaite jeziora i inne słodkowodne akweny na terenie Europy. Zwykle przebywają pod zanurzonymi w wodzie kamieniami lub wśród zbutwiałych liści zalegających w pobliżu zbiorników wodnych.

Wypławki są drapieżnikami. Żywią się głównie drobnymi bezkręgowcami żyjącymi w tym samym środowisku. W skład ich diety wchodzą przede wszystkim słodkowodne skorupiaki z rodzaju Asellus. Ponadto odżywiają się także kiełżami z rodzaju Gammarus oraz niektórymi słodkowodnymi skąposzczetami.

Wypławek odznacza się dużą zdolnością do regeneracji ciała. Dlatego często wykorzystuje się go w różnego rodzaju eksperymentach naukowych.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Dendrocoelum_lacteum [dostęp: 14.10.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Eduard Solà. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook