Potwór Tully a ewolucja

Zobacz również

Skały osadowe ukryły w sobie niezliczone ilości zwierząt, a jednym z najbardziej niezwykłych jest Tullimonstrum gregarium, potocznie znany jako potwór Tully.

Co to za potwór?

Skamielina potwora Tully’ego została odkryta w Illinois w 1958 roku. Było to zwierzę wielkości kręgla. Tullimonstrum miał otwór gębowy z drobnymi, ostrymi zębami, znajdujący się na długiej szyi, ogon podobny do kałamarnicy z płatami płetw brzusznych i grzbietowych oraz oczy na końcach długich, wąskich „badyli” lub organów „prętowych”. Ogólnie rzecz biorąc, był to stwór wyglądający jak przybysz z innej planety!

Potwór Tully i świat nauki

Naukowcy ewolucyjni twierdzą, że to zwierzę ma od 300 do 307 milionów lat. W różnych okresach badań naukowych potwór Tully uważany był za bezszczękową rybę, ślimaka bez muszli lub stawonoga. Pod względem swojej niezwykłej budowy anatomicznej łączy w sobie cechy gada, ptaka i ssaka. Wygląda trochę jak karykaturalny dziobak. Jego plan ciała jest tak dziwaczny, że zoolodzy nie są pewni nawet tego, czy to kręgowiec, czy bezkręgowiec. Niedawno niektórzy z nich orzekli, że znaleźli odpowiedź:

Teraz, po dziesięcioleciach badań, z których każde miało inne podejście do definiowania dziwnego wodnego stworzenia, potwór Tully został rozszyfrowany: to kręgowiec, co oznacza, że miał kręgosłup, jak wynika z nowych badań1.

Jednak inni zoolodzy wcale nie są do tego przekonani. Po przeanalizowaniu unikalnej anatomii oka Tullimonstrum stwierdzili:

Odkryliśmy również, że oczy Tully’ego zawierają inny rodzaj miedzi niż ten występujący w oczach kręgowców. Ale ta miedź nie była również identyczna jak u bezkręgowców, które badaliśmy. Tak więc, chociaż nasza praca dodaje wagi idei, że Tully nie jest kręgowcem, nie identyfikuje go również wyraźnie jako bezkręgowca2.

Inna z kolei grupa naukowców dokonała pomiaru wiązań chemicznych w związkach organicznych znajdujących się w skamielinie Tullimonstrum.

Praca wykazała dowody na rodzaje białek i keratyn reprezentatywnych dla kręgowców. [Naukowcy] sugerują, że ich odkrycia dostarczają mocnych dowodów na to, że potwór Tully był kręgowcem, chociaż przyznają, że potrzeba więcej pracy, aby uzyskać ostateczne potwierdzenie3.

Nielogiczności w badaniach

Jeśli potwór Tully ma od 300 do 307 milionów lat, to dlaczego jego skamieniałości zawierają związki organiczne? Świeccy naukowcy próbują rozgryźć, czy był on kręgowcem, czy bezkręgowcem, a nie zwracają zupełnie uwagi na to, że badając jego związki organiczne, tak naprawdę wykazują, że Tullimonstrum nie może być tak stary, jak twierdzą. Związki organiczne nie mogą przetrwać 300 milionów lat. Tempo ich rozpadu wyraźnie na to wskazuje4. Teoria ewolucji nie potrafi wyjaśnić obecności w zapisie kopalnym ani materiału organicznego, ani tkanek miękkich (w tym u dinozaurów)5.

Podsumowanie

A zatem potwór Tully ewolucyjnego wyjaśnienia nie posiada. W czasopiśmie Nature stwierdzono: „Jego pozycja filogenetyczna [ewolucyjna] pozostaje niepewna”6. Wygląda na to, że jest to kolejne stworzenie zakopane w osadach kilka tysięcy lat temu w wyniku globalnego potopu.


Przypisy

  1. Geggel, L. Ancient ‘Tully Monster’ was a vertebrate, not a spineless blob, study claims. LiveScience. Published on livescience.com May 4, 2020, accessed May 8, 2020.
  2. Rogers, C. The mysterious ‘Tully Monster’ fossil just got more mysterious. The Conversation. Posted on theconversation.com November 11, 2019, accessed May 8, 2020.
  3. Yirka, B. Chemical analysis of Tully monster suggests it was a vertebrate. PhysOrg. Posted phys.org May 7, 2020, accessed May 8, 2020.
  4. Sherwin, F. More Exceptional Preservation of Organic Material. Creation Science Update. Posted on ICR.org August 23, 2018, accessed May 1, 2020.
  5. Thomas, B. Published Reports of Original Soft Tissue Fossils. Posted on ICR.org September 17, 2018, accessed May 1, 2020.
  6. McCoy, V. E. et al. 2016. The ‘Tully Monster’ is a vertebrate. Nature. 532 (7600): 496-499.

Opracowano na podstawie: F. Sherwin, „Tully monster has the last laugh on evolution”, Acts&Facts, Institute for Creation Research, lipiec 2020, s. 14.

Zobacz również

Popularne artykuły

Czy istnieje konflikt naukowy między teorią ewolucji Darwina a zapisem kopalnym?

Wstęp Karol Darwin zaproponował teorię ewolucji w 1859 roku w swojej książce O powstawaniu gatunków, w której stwierdził, że...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...
Skip to content