Rodzaje wirusów

Zobacz również

Poniżej przedstawiamy spis wszystkich rodzajów wirusów chorobotwórczych u człowieka. Spis ten dotyczy rodzin i rodzajów wirusów, a nie gatunków. Rodzaj w systematyce to krok przed gatunkiem. Rodzaje dzielą się na gatunki, a niektóre z nich rozdzielamy jeszcze na serogrupy, czyli grupy serologiczne. Dopiero ten ostatni podział daje nam liczbę ok. 230 wirusów. Rodzajów wirusów wywołujących choroby u człowieka jest, jak widać, znacznie mniej – na chwilę obecną 72.

Rodzaje wirusów

Wirusy

Od autora

Warto tę wyliczankę potraktować serio. Dotyczy ona wszystkich znanych chorobotwórczych dla człowieka wirusów. Być może przyszłość dopisze kolejne wirusy do listy i zmieni ich systematykę. Być może, ale na chwilę obecną jest to pełny spis rodzajów wirusów.

Ambicją tego cyklu artykułów jest wymienienie i opisanie, w ramach przyjętej dla artykułów konwencji, wszystkich chorobotwórczych nici wirusowych, a więc wszystkich gatunków wraz z ich serotypami[1].

O autorze:

Dariusz Struski – lekarz medycyny, specjalista w dziedzinie medycyny rodzinnej z trzydziestodwuletnim stażem pracy w Polsce, Szwecji, Norwegii. W przeszłości kierownik Ośrodka Kształcenia Lekarzy Rodzinnych we Wrocławiu. Obecnie wykładowca z zakresu Evidence Based Medicine (Medycyny opartej na faktach) oraz medycy rodzinnej, ze szczególnym zainteresowaniem dotyczącym chorób zakaźnych.


Przypisy:

[1] https://talk.ictvonline.org/taxonomy/

Zobacz również

Popularne artykuły

„Boska cząstka” – czym jest bozon Higgsa?

W 2012 roku naukowcy odkryli cząstkę o nazwie bozon Higgsa, znanej też jako "boska cząstka". Jakie jest znaczenie tego odkrycia?

Mit ewolucji małpy w człowieka

Czy oparcie całej gałęzi nauki o pochodzeniu o mit ewolucji ma sens? Przeciętny czytelnik często wiedziony jest do przekonania,...

Obrzydliwa tajemnica Darwina… jeszcze bardziej obrzydliwa!

Problem braku form przejściowych w zapisie kopalnym zauważył sam Karol Darwin, stwierdzając, że jest to argument przeciwko zaproponowanej przez niego koncepcji stopniowej...
Skip to content