asd

Park Narodowy Arches

Zobacz również

Park Narodowy Arches, położony we wschodniej części stanu Utah w Stanach Zjednoczonych, to prawdziwa perła naturalnego piękna. Jego powierzchnia wynosząca 309 km² skrywa w sobie niezwykłe formacje skalne, które każdego roku przyciągają tysiące turystów z całego świata. Od momentu jego założenia w 1971 roku park zdobył sławę jako jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi.

Park Narodowy Arches znany jest z imponujących łuków skalnych, które zachwycają swoją formą, kształtem i kolorem. Na terenie parku znajduje się ich ponad 2000, co czyni go jednym z najbogatszych pod tym względem miejsc na świecie.

Delicate Arch

Najbardziej ikonicznym łukiem jest Delicate Arch, który stał się symbolem zarówno stanu Utah, jak i samego parku. Jego elegancka i wyjątkowa forma przyciąga artystów i fotografów z całego świata. Delicate Arch znajduje się na szczycie skalnego wzgórza. Widok na ten łuk o zachodzie słońca jest bezcenny i stanowi niezapomniane doświadczenie.

Innym popularnym miejscem jest Double Arch, czyli Podwójny Łuk. To imponujące połączenie dwóch łuków skalnych tworzy wyjątkową strukturę. Łuk ten jest łatwo dostępny dla odwiedzających, gdyż można go zobaczyć już z parkingu, a dojście do niego zajmuje krótką, około 0,8-kilometrową trasę pieszą po dobrze utrzymanej, piaszczystej ścieżce. Double Arch zdobył również sławę dzięki filmowi „Indiana Jones i ostatnia krucjata”, gdzie jego malownicze tło stało się otwierającą sceną. Warto jednak zaznaczyć, że przedstawiona w filmie jaskinia nie istnieje w rzeczywistości.

Jest też Landscape Arch, jeden z największych wolno stojących, naturalnych łuków skalnych na świecie, czy Balanced Rock, olbrzymia skała z balansującym głazem na szczycie. Z kolei rejon znany jako Devil’s Garden to obszar składający się z kilkunastu łuków skalnych, które ulegają ciągłemu kruszeniu w wyniku erozji, tworząc w rezultacie wiele spektakularnych form.

Double Arch © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Luca Galuzzi (Lucag). Licencja: CC BY-SA 2.5.

W parku można spotkać wiele gatunków roślin, takich jak kaktusy, juki, mącznice czy jałowce. Szczególnie warto zwrócić uwagę na występowanie krzewu z rodzaju Epherda (pol. przęśl), który nazywany jest tutaj „Mormon tea”, gdyż mormoni do dzisiaj przyrządzają z niego podobny do herbaty napój, mający działanie lecznicze.

W parku występuje również wiele różnorodnych gatunków zwierząt. Można spotkać ssaki, takie jak wiewiórki pustynne, króliki, skunksy, mulaki czarnoogonowe i jelenie wapiti. Na niektórych obszarach parku żyją także rzadkie gatunki ptaków, w tym orły, jastrzębie, sokół wędrowny i kolibry. Oprócz tego park jest siedliskiem różnych gatunków gadów, takich jak węże, jaszczurki i żółwie pustynne.

Park Narodowy Arches to nie tylko doskonałe miejsce dla pasjonatów przyrody i fotografii, ale także raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Można tutaj uprawiać wspinaczkę, wędrówki, jazdę na rowerze i camping. Turyści mają do dyspozycji wiele szlaków wędrownych, które umożliwiają eksplorację różnych obszarów parku.

W celu ochrony unikalnego ekosystemu i zachowania naturalnego piękna parku odwiedzających obowiązuje szereg zasad i regulacji.

Landscape Arch

Źródła

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Narodowy_Arches
2. https://dinoanimals.pl/zwierzeta/park-narodowy-arches/
3. https://www.interameryka.com/2020/05/park-narodowy-lukow-skalnych/
4. https://wspolnieprzezswiat.pl/park-narodowy-arches-kraina-czerwonych-lukow/
5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Double_Arch

Zobacz również

Popularne artykuły

Park Narodowy Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone, położony w Stanach Zjednoczonych na obszarze trzech stanów: Wyoming, Montana i Idaho, jest jednym...

Wielki Kanion Kolorado

Wielki Kanion Kolorado, znany również jako Grand Canyon, to imponujący przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona w USA, przecinający Płaskowyż Kolorado. Rozciąga...

Jezioro Hillier

Jezioro Hillier to bezodpływowe jezioro znajdujące się na australijskiej wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche, złożonego z około 100 wysp u południowo-zachodnich...
Skip to content