Ewolucyjna narracja głosi, że niebieskie oczy są wynikiem mutacji genetycznej, która nastąpiła w niedawnej historii ewolucji człowieka. Jest to mit wynikający z przekonania, że współcześni ludzie pierwotnie wyewoluowali z ciemnoskórych, ciemnookich przodków z Afryki.
Świecka nauka twierdzi, że mutacja ta nastąpiła w wyniku migracji naszych przodków do bardziej północnych klimatów, gdyż środowisko o słabszym oświetleniu bardziej sprzyjało takiej cesze, rzekomo. Jednak takiej interpretacji przeczą zarówno dane genetyczne, jak i lingwistyczne1.
Genetyka koloru oczu
Dawniej sądzono, że różne cechy ludzkie są w prosty sposób uwarunkowane przez zaledwie kilka genów, jednak okazuje się kolor oczu jest uwarunkowany w sposób znacznie bardziej szczegółowy2. Zmienność koloru oczu u ludzi jest zależna od wzorców rozmieszczenia w tęczówce pigmentu o nazwie melanina. Jak wykazały badania genetyczne, jest to cecha bardzo złożona, kontrolowana przez wiele różnych genów. Geny te wchodzą ze sobą w interakcje, a przy tym niektóre z nich odgrywają większą rolę niż inne3.
Zmienność melaniny jest w znacznej części kontrolowana przez sekwencję regulatorową genu, tj. fragment DNA, który wiąże określone grupy białek regulatorowych kontrolujących gen odpowiedzialny za produkcję melaniny. Istnieją różne zestawy białek, które oddziałują z regulatorowym DNA, czego efektem są różne kolory oczu. Cecha niebieskiego oka nie jest więc mutacją, ale wynikiem określonego programu genetycznego.
Ostatnie badania
Okazuje się, że cecha niebieskiego oka występuje u niektórych najstarszych znanych ludzi. W 2018 roku jedno ze świeckich badań wykazało tę cechę w DNA dwóch różnych szczątków ludzkich z północnej Europy, którch wiek oszacowano na 9000 i 7000 lat. Dodatkowo stwierdzono, że osoba starsza miała ciemną skórę4.
Również inny niedawny raport sprawozdał o obecności tej cechy w DNA ludzkich szczątków o przypuszczalnym wieku około 6500 lat, znalezionych w Izraelu5. W ogóle badanie to wykazało, że w tej bliskowschodniej populacji niemal 50% osób ma niebieskie oczy! Widać więc, że niebieskie oczy były powszechną ludzką cechą w Europie i na Bliskim Wschodzie tysiące lat temu.
Wniosek
Choć świecka nauka twierdzi, że ludzie wyewoluowali z afrykańskich ciemnookich i ciemnoskórych przodków, to badania starożytnego DNA oraz biologia molekularna dowodzą, że cecha niebieskiego oka nie jest przypadkową mutacją. Niebieskie oczy są częścią naturalnej różnorodności i występują (wraz z innymi wariantami np. brązowymi i zielonymi) u różnych grup ludzkich i u ludzi o różnych kolorach skóry.
Przypisy
- Tomkins, J. P. Out of Babel—Not Africa. Creation Science Update. Posted on ICR.org February 16, 2015, accessed July 8, 2019.
- Tomkins, J. P. 2018. Human Traits Not So Simple After All.Acts & Facts. 47 (2): 15.
- Eiberg, H. et al. 2008. Blue eye color in humans may be caused by a perfectly associated founder mutation in a regulatory element located within the HERC2 gene inhibiting OCA2 expression. Human Genetics. 123 (2): 177-187.
- Brace, S. et al. Population Replacement in Early Neolithic Britain. bioRxiv. Posted on biorxiv.org February 18, 2018, accessed July 8, 2019.
- Harney, E. et al. 2018. Ancient DNA from Chalcolithic Israel reveals the role of population mixture in cultural transformation. Nature Communications. 9 (1): 3336.
Opracowano na podstawie: J. P. Tomkins, „Are blue eyes in humans a mutation?”, Acts&Facts, Institute for Creation Research, wrzesień 2019, s. 14.