Matterhorn

Zobacz również

Matterhorn to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i ikonicznych szczytów na świecie. Położony w Szwajcarii, w regionie Valais, góruje nad malowniczym krajobrazem Alp Zachodnich. Jego charakterystyczna sylwetka sprawia, że jest jednym z najbardziej pożądanych celów dla miłośników górskich wędrówek i wspinaczki.

Wysokość Matterhornu wynosi 4478 metrów n.p.m., co czyni go jednym z najwyższych szczytów w Alpach. Jego charakterystyczna skalno-lodowa piramida samotnie wznosi się wśród pól firnowych i lodowców Alp Pennińskich. Zachodnia ściana Matterhornu osiąga wysokość 1400 metrów, a łączna wysokość względna wynosi około 3000 metrów. Z kolei północna ściana ma 1100 metrów wysokości i jest jedną z najwyższych oraz najbardziej stromych ścian w Alpach i w Europie. Razem z filarem Walkera na Grandes Jorasses i północną ścianą Eigeru tworzy tzw. Tryptyk Alpejski – marzenie i cel alpinistów z całego świata.

Historia Matterhornu sięga drugiej połowy XIX wieku. W 1865 roku siedmioosobowa brytyjska ekspedycja pod przywództwem Edwarda Whympera dokonała pierwszego zdobycia szczytu. Niestety ta wyprawa zakończyła się tragicznie, gdyż czterech członków zespołu zginęło w czasie zejścia, spadając w przepaść. 

Trzy dni później, 17 lipca 1865 roku, inny zespół pod przywództwem Jean-Antoine Carrela osiągnął szczyt, podchodząc granią włoską. W 1875 roku po raz pierwszy Matterhorn został zdobyty zimą. W 1879 roku Albert F. Mummery, Alexander Burgener, J. Petrus i A. Gentinetta zdobyli szczyt granią Zmutt.

W 1894 roku miało miejsce pierwsze polskie wejście, którego dokonali Marian Smoluchowski i jego towarzysze. W 1911 roku po wielu próbach udało się przebyć trudną grań Furgg. W 1929 roku austriacki wspinacz Fritz Herrmann zdobył 1400-metrową zachodnią ścianę w półtora dnia, korzystając jedynie z czekana. W 1931 roku bracia Franz i Toni Schmid pokonali ścianę północną, co przyniosło im złote medale olimpijskie na Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury w 1932 roku. W 1959 roku Polacy Stanisław Biel i Jan Mostowski dokonali pierwszego zimowego przejścia ściany wschodniej w półtora dnia.

W kolejnych latach Matterhorn był świadkiem kolejnych osiągnięć. W 1962 roku po raz pierwszy przeprowadzono zimowe przejście ściany północnej, a w lutym 1965 roku Walter Bonatti samotnie poprowadził nową drogę przez tę ścianę. Latem 1965 roku Yvette Vaucher stała się pierwszą kobietą, która przeszła przez północną ścianę Matterhornu. W 1978 roku polski zespół kobiecy w składzie Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska, Irena Kęsa i Wanda Rutkiewicz dokonał zimowego przejścia ściany północnej. A to tylko niektóre z najważniejszych wejść na Matterhorn.

Dziś Matterhorn przyciąga turystów nie tylko swoją imponującą sylwetką, ale również możliwościami turystyki górskiej. Liczne szlaki turystyczne prowadzą wokół góry, umożliwiając turystom podziwianie jej piękna i zachwycających widoków. Jednak zdobycie szczytu Matterhorn nadal jest wielkim wyzwaniem, wymagającym odpowiedniego doświadczenia, kondycji fizycznej i umiejętności wspinaczkowych.

Matterhorn jest również popularnym miejscem dla miłośników sportów zimowych. Okoliczne ośrodki narciarskie, takie jak Zermatt i Cervinia, oferują doskonałe trasy narciarskie oraz wspaniałe warunki do uprawiania sportów śnieżnych. Panorama Matterhornu w połączeniu z doskonałymi stokami przyciąga zarówno amatorów, jak i profesjonalistów.

Matterhorn to nie tylko góra – to symbol siły, wytrwałości, piękna i ludzkiej determinacji.


Źródła

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Matterhorn
2. https://drytooling.com.pl/baza/gory/1110-matterhorn
3. https://www.mamasaidbecool.pl/matterhorn-punkty-widokowe/

Zobacz również

Popularne artykuły

Park Narodowy Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone, położony w Stanach Zjednoczonych na obszarze trzech stanów: Wyoming, Montana i Idaho, jest jednym...

Wielki Kanion Kolorado

Wielki Kanion Kolorado, znany również jako Grand Canyon, to imponujący przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona w USA, przecinający Płaskowyż Kolorado. Rozciąga...

Jezioro Hillier

Jezioro Hillier to bezodpływowe jezioro znajdujące się na australijskiej wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche, złożonego z około 100 wysp u południowo-zachodnich...
Skip to content