Grzbietopręg jadowity – grzbietopręg indyjski

Zobacz również

Strona głównaEncyklopedia zwierzątGadyGrzbietopręg jadowity - grzbietopręg indyjski

Grzbietopręg jadowity, inaczej też grzbietopręg indyjski (Hydrophis schistosus) to silnie jadowity wąż morski. Występuje w tropikalnych wodach Indo-Pacyfiku. Jest odpowiedzialny za ponad połowę ukąszeń węży morskich oraz większość przypadków zatruć i zgonów.

Opis

Łuska nosowa (rostralna) grzbietopręga jadowitego jest dłuższa niż szersza i styka się z czterema tarczkami. Łuski czołowe są krótsze niż ciemieniowe. Łuski nosowe dotykają dwóch przednich wargowych, czasami są częściowo podzielone. Występuje jedna przedoczna i jedna lub dwie zaoczne łuski. Wargowych jest od 7 do 8, z czego trzecia lub czwarta wchodzą w obręb oka. Przednie tarczki podbródkowe są słabo widoczne i oddzielone. Łuski ciała mają kile lub guzki, ułożone w 50–70 rzędach. Łusek na brzuchu jest od 230 do 314, są one też lekko powiększone.

Grzbiet węża jest jednolicie ciemnoszary. Boki i spód są białe. Młode osobniki są oliwkowe lub szare z czarnymi poprzecznymi pasami, najszerszymi pośrodku. Dorosły grzbietopręg jadowity osiąga 1110 mm długości ciała i 190 mm ogona.

Występowanie

Występuje w Morzu Arabskim i Zatoce Perskiej (Bahrajn, Iran, Irak, Kuwejt, Oman, Katar, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie), a także na południe od Seszeli i Madagaskaru. Żyje w wodach Azji Południowej (Pakistan, Indie, Sri Lanka, Bangladesz) i Południowo-Wschodniej (Mjanma, Tajlandia, Wietnam).

Osobniki z Australii i Nowej Gwinei zostały zaklasyfikowane jako Enhydrina zweifeli. Testy DNA wykazały, że nie są spokrewnione z Enhydrina schistosa.

Siedlisko i zachowanie

Grzbietopręg indyjski żyje w wodach przybrzeżnych i na wyspach Indii. Jest jednym z najczęściej spotykanych węży morskich w tym regionie. Aktywny jest w dzień i w nocy. Potrafi nurkować na głębokość 100 metrów i przebywać pod wodą do pięciu godzin. Posiada gruczoły usuwające nadmiar soli.

Grzbietopręg jest jadowity i agresywny. Herpetolodzy opisują go jako „dziki i zadziorny”. Śmiertelna dawka jadu wynosi 1,5 mg.

Jad

Jad grzbietopręga indyjskiego zawiera silne neurotoksyny i myotoksyny. Grzbietopręg jadowity odpowiada za 90% zgonów spowodowanych ukąszeniami węży morskich. Wartość LD50 wynosi 0,1125 mg/kg. Podczas ukąszenia wstrzykuje od 7,9 do 9 mg swojego jadu, co znacznie przekracza śmiertelną dawkę dla człowieka.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrophis_schistosus [dostęp: 16.12.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Vikramonice. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook
x Chcę pomóc