Grobla Olbrzyma

Zobacz również

Grobla Olbrzyma (ang. Giant’s Causeway) to oryginalna formacja skalna na wybrzeżu Irlandii Północnej, składająca się z ciasno ułożonych kolumn bazaltowych. Położona na wybrzeżu hrabstwa Antrim, znana również jako Droga Olbrzymów, wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1986 roku.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: John H Darch. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Grobla Olbrzyma składa się z około 37 tysięcy starannie ułożonych obok siebie sześciokątnych kolumn bazaltowych tworzących niezwykły widok. Kolumny osiągają imponującą wysokość około 12 metrów i mają niesamowicie regularne kształty. To właśnie one nadają Grobli Olbrzyma jej unikalny wygląd i sprawiają, że jest ona jedną z najbardziej spektakularnych formacji geologicznych na świecie.

Opowieści i legendy otaczające Groblę Olbrzyma dodają dodatkowego uroku temu miejscu. Według jednej z nich irlandzki gigant o imieniu Finn MacCumhaill (lub Finn McCool) stworzył Groblę, aby móc przejść do Szkocji suchą stopą i tam pokonać innego giganta. Finn dotarł na miejsce, lecz gdy okazało się, że rywal, Benandonner, jest dużo większy od niego, zdecydował się na szybką ucieczkę do domu. Wracając, nie miał czasu zniszczyć zbudowanej przez siebie drogi. Zachęciło to szkockiego olbrzyma, aby ruszyć za MacCoolem i się z nim rozprawić. Jednak Finn został uratowany przez swoją żonę, która przebrała go za niemowlę, co przeraziło Benandonnera, który stwierdził, że skoro dziecko jest tak duże, to ojciec musi być jeszcze większy. Olbrzym uciekł więc z powrotem do Szkocji, niszcząc za sobą drogę. Oczywiście opowieści te mają charakter folklorystyczny i fantastyczny, nie mając oparcia w naukowych faktach.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Man vyi.

Grobla została odkryta w 1692 roku przez biskupa miasta Derry, a opisana szerszej publiczności w 1693 roku przez Richarda Bulkeley’a z uniwersytetu w Dublinie. W XIX wieku miejsce to stało się jedną z największych atrakcji Wielkiej Brytanii.

Dzisiaj Grobla Olbrzyma przyciąga rocznie tysiące turystów. Mogą oni wspinać się po stromych schodach prowadzących wzdłuż formacji, podziwiając jednocześnie panoramę otaczającego krajobrazu. Otwarte w 2012 roku Centrum Obsługi Turysty oferuje również możliwość zgłębienia historii i tajemnic tego niesamowitego miejsca.

Grobla Olbrzyma jest prawdziwym cudem przyrody, a jej niezwykłe kolumny bazaltowe stanowią nie tylko dowód na potęgę natury, ale również przypominają nam o niezliczonych tajemnicach, które skrywa nasza planeta.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Suicasmo. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Źródła

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Grobla_Olbrzyma
2. https://www.podrozepoeuropie.pl/grobla-olbrzyma-irlandia-polnocna/
3. https://www.bryk.pl/artykul/grobla-olbrzyma-jaka-tajemnice-kryje-irlandzki-cud-natury
4. https://www.gurupodrozy.pl/wyprawy/europa/wielka-brytania/giants-causeway/

Zobacz również

Poprzedni artykułTatry
Następny artykułLysefjorden

Popularne artykuły

Park Narodowy Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone, położony w Stanach Zjednoczonych na obszarze trzech stanów: Wyoming, Montana i Idaho, jest jednym...

Wielki Kanion Kolorado

Wielki Kanion Kolorado, znany również jako Grand Canyon, to imponujący przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona w USA, przecinający Płaskowyż Kolorado. Rozciąga...

Jezioro Hillier

Jezioro Hillier to bezodpływowe jezioro znajdujące się na australijskiej wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche, złożonego z około 100 wysp u południowo-zachodnich...
Skip to content