Fałdoskórkon himalajski (Gekko kuhli), znany też jako gekon fałdoskóry lub gekon łopatoogonowy, to gatunek jaszczurki należącej do rodziny Gekkonidae. Zasięg naturalnego występowania przedstawicieli tego gatunku rozciąga się na tereny Azji Południowo-Wschodniej.
Opis
Gekon fałdoskóry wyróżnia się charakterystycznymi fałdami zlokalizowanymi po obu stronach ciała. Łapy jaszczurki zakończone są błoniastymi palcami. Zwierzę ma też spłaszczony ogon, dzięki któremu może szybować na krótkie odległości.
Ciało gekona łopatoogonowego wykazuje zdolność do kamuflażu. Biegnące wzdłuż boków ciała fałdy skóry umożliwiają fałdoskórkonowi indomalajskiemu łatwe wtopienie się w otoczenie. Jaszczurka jest bardzo wrażliwa na promieniowanie UV. Dysponuje jednak pewnymi mechanizmami obronnymi służącymi zabezpieczaniu zwierzęcia przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych. Chociaż gekon fałdoskóry prowadzi nocny tryb życia, często wystawia się na słońce w ciągu dnia podczas odpoczynku. Dlatego też uważa się go za gatunek heliotermiczny. Aby chronić swoje narządy przed szkodliwym promieniowaniem UV, fałdoskórkon indomalajski wykształcił pigmentowane organy wewnętrzne.
Na palcach gekona łopatoogonowego znajdują się poduszki z mikroskopijnymi włoskami. Służą one zapewnianiu większej przyczepności łap do podłoża. Jaszczurka może sprawnie i bezpiecznie przemieszczać się po różnych powierzchniach, także po szkle.
Zasięg geograficzny
Gekon fałdoskóry żyje przede wszystkim na Półwyspie Malajskim (południowa Tajlandia, Malezja, Singapur). Liczne populacje tego gatunku odnotowuje się również na Wielkich Wyspach Sundajskich. Zaliczane do tego gatunku osobniki występują zarówno na większych wyspach, takich jak Sumatra, Jawa czy Borneo, jak i na wielu mniejszych.
Jako zwierzę domowe
Gekon łopatoogonowy może być hodowany w warunkach domowych. Zwierzę to należy trzymać w dużym i wysokim terrarium, najlepiej o pojemności 57–76 litrów. Z gadem trzeba obchodzić się ostrożnie, dbając o to, aby nie uszkodzić mu przypadkowo skóry.
Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:
- Żywe skamieliny kwestionują teorię ewolucji
- Miłość Boga poddana ciężkiej próbie – cz. 1: potop Noego
- Dziura ozonowa – czym jest i jakie są jej przyczyny?
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Gekko_kuhli [dostęp: 08.10.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Sundar. Licencja: CC BY-SA 4.0.