asd

Trener personalny – czym się zajmuje? Jak motywacja i dyscyplina mogą poprawić jakość treningów?

Zobacz również

Osoby aktywne fizycznie na ogół uprawiają określone dyscypliny sportowe na własną rękę. Sami przygotowują swój plan treningowy i dbają o jego praktyczną realizację, systematycznie wykonując wybrane ćwiczenia indywidualne. Obecnie coraz szersze kręgi zatacza jednak również moda na zatrudnianie dobrego trenera personalnego. Osobisty trener to osoba, od której na ogół oczekuje się realnej pomocy w opracowaniu harmonogramu ćwiczeń i jego systematycznym wdrażaniu w życie. Zdaniem wielu ludzi zaangażowanie trenera personalnego we wspomniany proces faktycznie zwiększa szanse na powodzenie całego przedsięwzięcia. Dowiedz się, jakimi kompetencjami dysponuje trener personalny oraz dlaczego zawód ten cieszy się ogromną popularnością.

Jak zacząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną?

Osobom prowadzącym siedzący tryb życia na ogół trudno jest zmotywować się do regularnych ćwiczeń. Tymczasem systematycznie uprawiana aktywność fizyczna działa dobroczynnie na ogólny stan zdrowia człowieka i jego kondycję psychofizyczną. Do wynikających z niej korzyści zdrowotnych zalicza się m.in. poprawę funkcjonowania układu oddechowego i krążeniowego, zmniejszanie ryzyka wystąpienia cukrzycy, zawału serca czy udaru mózgu, wzmocnienie odporności oraz uzyskanie wymarzonej sylwetki.

Regularna aktywność fizyczna sprzyja też kształtowaniu pozytywnych cech charakteru. Dotyczy to w szczególności samodyscypliny oraz umiejętności panowania nad sobą. Taki duchowy i psychiczny wymiar sportu podkreśla zwłaszcza Biblia, a konkretnie stanowiące część Nowego Testamentu Listy św. Pawła. Apostoł Narodów w Pierwszym Liście do Koryntian pisze m.in., że każdy, kto staje do zapasów, wszystkiego sobie odmawia… Ja przeto… poskramiam moje ciało i biorę je w niewolę… (I List do Koryntian 9,25-27). Jak zatem widać, sport stanowi doskonałą okazję do walki ze swoimi słabościami i namiętnościami.

Kluczowe pozostaje jednak pytanie, jak zapewnić sobie odpowiednią dawkę motywacji do podejmowania różnych form aktywności fizycznej? W tym celu należy zadbać o właściwą organizację dnia i wygospodarowanie czasu na ćwiczenia. Należy też ustalić ogólne i bardziej szczegółowe cele treningowe i cele fitnessowe, które powinny być:

  • ściśle zdefiniowane,
  • łatwo poddające się weryfikacji,
  • możliwe do realizacji,
  • atrakcyjne dla danej osoby.

Na tej podstawie można później przygotować odpowiednie plany treningowe zawierające m.in. listę zadań do wykonania. Sporządzony we właściwy sposób indywidualny plan treningowy musi być przede wszystkim elastyczny i uwzględniać ułożone w efektywny sposób ćwiczenia na brzuch, na pośladki i rozciągające, a także ćwiczenia z hantlami i z gumą. Powinien on zatem w razie potrzeby łatwo poddawać się modyfikacjom.

Przygodę z regularną aktywnością fizyczną najlepiej jest rozpocząć od prostych treningów, z biegiem tygodni i miesięcy stopniowo zwiększając intensywność wykonywanych ćwiczeń. Warto próbować różnych form aktywności fizycznej tak, aby uniknąć nudy i monotonii. W każdej sytuacji należy słuchać swojego ciała i wysyłanych przez niego sygnałów, w razie konieczności (np. przy dotkliwym bólu kręgosłupa) rezygnując z zaplanowanej sesji treningowej. Trzeba też wystrzegać się porównywania z innymi osobami.

Jak trener personalny wpływa na nasze zaangażowanie i chęci do ćwiczeń?

Wiele osób uważa trenera personalnego za swego rodzaju nauczyciela lub instruktora. Faktycznie jednak rola osoby wykonującej ten zawód nie ogranicza się tylko do opracowywania planów treningowych i pilnowania właściwej techniki wykonywania ćwiczeń. Trenerzy personalni w relacji ze swymi podopiecznymi często pełnią funkcję mentorów oraz psychologów koncentrujących swe wysiłki na wyzwoleniu u klientów potencjału do przekraczania określonych granic psychicznych i fizycznych.

Dobry trener personalny pomaga ćwiczącej osobie w ustaleniu celów podejmowanej aktywności fizycznej. Trener osobisty dba też o to, aby opracowany program ćwiczeń i każdy pojedynczy trening dopasowany był do indywidualnych potrzeb klienta i jego osobistych wymagań i oczekiwań. Stosuje się przy tym pewne praktyki, których istota sprowadza się do:

  • poznania natury klienta w celu zlokalizowania i wydobycia drzemiącej w nim motywacji wewnętrznej do przeprowadzania samodzielnych treningów personalnych;
  • budowania obustronnego dialogu dzięki aktywnemu słuchaniu i zadawaniu pytań, a także właściwemu odczytywaniu przez trenera personalnego sygnałów niewerbalnych wysyłanych przez podopiecznych;
  • uświadomienia sobie, że to trener personalny w głównej mierze odpowiada za poziom motywacji klienta do wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Wyróżniająca doświadczonych trenerów personalnych umiejętność łączenia rozległej wiedzy technicznej ze zdolnościami interpersonalnymi pozwala coachom dotrzeć do najgłębszych pokładów motywacji swoich podopiecznych. Dzięki temu możliwa jest zmiana postrzegania przez ćwiczących aktywności fizycznej w kategoriach przykrego obowiązku. Długofalowa współpraca klienta z trenerem personalnym zazwyczaj owocuje wzbudzeniem w ćwiczącej osobie przeświadczenia o tym, że sport jest przyjemny, a nawet może stać się ulubioną formą spędzania wolnego czasu.

Zdj. 1. Trener personalny.
Zdj. 1. Trener personalny. © Źródło: Canva.

Jakie informacje przekazać trenerowi przed pierwszym spotkaniem?

Osoby, które interesuje trening personalny pod okiem profesjonalisty, w pierwszej kolejności muszą odbyć spotkanie z wybranym trenerem personalnym. W czasie takiej wizyty coach przeprowadza szczegółowy wywiad z przyszłym podopiecznym. Do czego mogą odnosić się zadawane pytania? Odbywająca się w trakcie spotkania rozmowa zazwyczaj dotyczy takich kwestii jak stan zdrowia i samopoczucia klienta, ilość i rodzaj przyjmowanych leków, a także rodzaj i data przeprowadzonych zabiegów medycznych. Trener personalny może także zapytać swojego rozmówcę o stosowaną przez niego dietę, jak również dotychczasowy poziom aktywności fizycznej.

Zarówno doświadczeni, jak i początkujący trenerzy personalni pytają również klientów o przyświecające im w treningu personalnym cele. Trenerów personalnych interesują również realne możliwości czasowe klientów. Na bazie uzyskanych w trakcie wywiadu informacji można przygotować plan treningowy idealnie dopasowany do potrzeb i preferencji danej osoby.

Jak przygotować się na spotkanie z trenerem osobistym?

Profesjonalny trening personalny wymaga właściwego przygotowania. Osoby, które chcą poznać świat sportu od strony praktycznej i ćwiczyć pod okiem specjalisty, muszą pamiętać przede wszystkim o zaopatrzeniu się w odpowiedni strój oraz obuwie sportowe. Nie musi to być markowa odzież ani buty. Wystarczy, aby wszystkie elementy wybranego stroju były wygodne i nie ograniczały swobody wykonywanych ruchów.

Treningi personalne składają się z bardziej lub mniej intensywnych ćwiczeń. Wskazane jest, aby podczas gimnastykowania się zawsze mieć pod ręką butelkę wody mineralnej. Podczas wykonywania treningu personalnego na ogół przydaje się również ręcznik. Można go wykorzystać m.in. do ocierania potu z czoła.

Kim jest trener personalny?

Zakres usług trenera personalnego jest dość szeroki. W istocie jest to zawód, który łączy w sobie kilka profesji. Dobry trener personalny bądź trenerka personalna nie tylko przygotowuje plany treningowe i uczy klientów poprawnego wykonywania ćwiczeń tak, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji. W zakresie jego kompetencji mieści się także udzielanie porad dietetycznych oraz motywowanie klientów do systematycznych ćwiczeń i podejmowania kolejnych wyzwań. Trener indywidualny często wchodzi w rolę menedżera i mentora swojego podopiecznego. Przekazuje osobie wykonującej trening funkcjonalny praktyczne wskazówki dotyczące m.in. tego, jak zwiększyć efektywność swoich ćwiczeń oraz jak zrzucić zbędne kilogramy.

Jak rozpoznać dobrego trenera personalnego? Osoba wykonująca taką profesję musi przede wszystkim dysponować odpowiednimi kompetencjami zawodowymi, a także dodatkową wiedzą z zakresu anatomii człowieka, dietetyki i psychologii. Trener personalny powinien także odznaczać się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi i interpersonalnymi. Wskazane jest, aby wyróżniała go empatia i wyrozumiałość względem podopiecznych.

W czym pomoże nam osobisty trener?

Trener osobisty przygotowuje odpowiednio dobrany plan treningowy i prowadzi trening indywidualny. Do podstawowych zadań trenera personalnego należy obserwacja ruchów innej osoby oraz korygowanie ewentualnych błędów w technice wykonywanych ćwiczeń. Trener indywidualny pomaga klientom w osiągnięciu założonych celów sprowadzających się np. do schudnięcia, wymodelowania sylwetki albo zbudowania i utrzymania doskonałej formy fizycznej. Sprzyja temu właściwie zaplanowany proces treningowy uwzględniający zarówno wspólne treningi, jak i indywidualne sesje treningowe. Kluczowe znaczenie ma też systematyczne poszerzanie wiedzy ćwiczącego na temat prozdrowotnego trybu życia.

Zalety i wady trenera online – czy to w ogóle ma sens?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się współpraca z trenerem personalnym w formie online. Takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych z pewnością należy zaliczyć niską cenę treningu personalnego oraz możliwość kooperacji ze specjalistami z tej branży z różnych regionów Polski, a także z całego świata. To doskonała opcja zwłaszcza dla klientów, którzy nie mają czasu na regularne wizyty w klubach fitness.

Do minusów omawianego rozwiązania zalicza się przede wszystkim trudności z indywidualizacją zleceń. Trener personalny online zazwyczaj opiekuje się wieloma klientami naraz. To sprawia, że nie jest w stanie zaznajomić się z wszystkimi potrzebami i oczekiwaniami swoich podopiecznych.

Ile kosztuje trener personalny i czy jest warty swojej ceny?

Koszt zatrudnienia personalnego jest zróżnicowany. Może on wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za jedno spotkanie. Na wysokość tej kwoty wpływ ma przede wszystkim lokalizacja klubu fitness, w którym pracuje dana osoba. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie trenera oraz stopień jego rozpoznawalności przez klientów.


Źródła

  1. https://yes2move.com/blog/7-wskazowek-jak-zaczac-cwiczyc [dostęp: 24.09.2024].
  2. https://trenerindywidualny.pl/jak-trener-personalny-wplywa-na-motywacje/ [dostęp: 24.09.2024].
  3. https://trenerpersonalny-poznan.pl/2018/07/25/jak-przygotowac-sie-do-treningu-personalnego/ [dostęp: 24.09.2024].
  4. https://www.ams.edu.pl/blog/trener-personalny-kim-jest-i-jak-wyglada-jego-praca/ [dostęp: 24.09.2024].
  5. https://kwalifikacje.edu.pl/trener-personalny-kim-jest-i-jakie-ma-kompetencje/ [dostęp: 24.09.2024].

Wszystkie cytaty biblijne pochodzą z Biblii Tysiąclecia.

© Źródło zdjęcia głównego: Canva.

Zobacz również

Popularne artykuły

Jak motywować się do regularnych treningów? Psychologiczne aspekty sportu

Regularna aktywność fizyczna sprzyja wypracowaniu lub poprawie, a następnie utrzymaniu dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Jak skuteczna rozgrzewka wpływa na wyniki sportowe?

Rozgrzewka jest najistotniejszym elementem treningu, którego efektywność wynika ze sposobu przygotowania się do aktywności fizycznej.

Zdrowe nawyki żywieniowe dla sportowców – jakich składników nie powinno zabraknąć w diecie?

Uprawiając sport, powinniśmy zapewniać sobie zarówno prawidłową podaż kalorii, jak i właściwą ilość najważniejszych składników odżywczych.
Skip to content