asd

Milnesium lagniappe

Zobacz również

Milnesium lagniappe to gatunek niesporczaka z rodziny Milnesiidae. Występuje na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych, gdzie żyje na porostach oraz w ściółce. Ten mikroskopijny organizm należy do grupy Milnesium granulatum i cechuje się specyficzną formułą pazurów, unikalnymi cechami oskórka oraz mocnymi pazurami z dobrze rozwiniętymi punktami pomocniczymi (dodatkowe, mniejsze punkty lub występy znajdujące się na pazurze).

Klasyfikacja

Gatunek Milnesium lagniappe został odkryty w Luizjanie i na Florydzie i opisany w 2013 roku przez Harry’ego Meyera, Julianę Hinton i Marię Dupré.

Nazwa „lagniappe” (czytane „lán-yap”) pochodzi z dialektu francuskiego używanego w Luizjanie i oznacza „nieoczekiwaną korzyść”.

Holotyp oraz 18 paratypów (15 samic i 3 samce) zostało zdeponowanych w Muzeum W.A.K. Seale na Uniwersytecie Stanowym McNeese w Luizjanie.

Opis fizyczny

Samice Milnesium lagniappe mają ciało o białym lub przezroczystym zabarwieniu, z dziewięcioma poprzecznymi pasmami grzbietowymi i bocznymi, które tworzą siatkowaty wzór nieregularnych wielokątów. Oskórek jest gładki, pozbawiony zgrubień.

Aparat gębowy, typowy dla rodzaju Milnesium, zawiera cylindryczną rurkę gębową, która otacza “sztylety” – struktury wykorzystywane do przebijania komórek roślinnych lub bezkręgowców w celu ich spożycia. Cieśń gardzieli ma wydłużony, gruszkowaty kształt i nie zawiera placoidów (małych, podobnych do talerza struktur) ani przegród.

Pazury są mocne i wyposażone w dobrze rozwinięte punkty pomocnicze. Formuła pazurów to [2-3]-[3-2], co oznacza, że zewnętrzne i tylne pazury wtórne mają po dwa punkty, a wewnętrzne i przednie po trzy. Szpony główne pazurów oraz ich podstawy są masywne, z widocznymi zgrubieniami u podstawy. Na pierwszych trzech parach nóg znajdują się grube, poprzeczne struktury.

Samce mają proporcjonalnie większe od samic pazury wtórne na pierwszej i drugiej parze nóg. Różnią się od innych gatunków Milnesium liczbą płytek okołogębowych, których mają cztery (większość gatunków ma sześć), co można zaobserwować pod mikroskopem kontrastowo-fazowym.

Siedlisko i rozmieszczenie

Milnesium lagniappe występuje w różnych miejscach w Luizjanie i na Florydzie. Niesporczaki te były zbierane z porostów listkowatych, opadłych liści u podstawy ambrowców balsamicznych oraz z mchów rosnących na sosnach.

W niektórych próbkach M. lagniappe współwystępował z innym, jeszcze nieopisanym gatunkiem Milnesium o innym układzie pazurów.

Publikacja opisująca M. lagniappe zwiększyła liczbę znanych gatunków niesporczaków w Luizjanie i na Florydzie odpowiednio do 20 i 21.

Związki z innymi gatunkami

Milnesium lagniappe należy do grupy, która charakteryzuje się siatkowatym oskórkiem. Gatunek ten wykazuje pewne podobieństwa do M. reticulatum i M. tetralamellatum, ale różni się od nich unikalnymi cechami oskórka, wielkością oraz proporcjami pazurów.


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Milnesium_lagniappe [dostęp: 09.09.2024].

© Źródło zdjęcia głównego (Milnesium tardigradum – to nie jest opisywany Milnesium lagniappe): Wikimedia Commons. Autor: Schokraie E, Warnken U, Hotz-Wagenblatt A, Grohme MA, Hengherr S. Licencja: CC BY 2.5.

Zobacz również

Poprzedni artykułMilnesium alpigenum
Następny artykułParagordius tricuspidatus

Popularne artykuły

Hypsibius dujardini

Hypsibius dujardini sensu lato to złożony kompleks gatunków niesporczaków z klasy Eutardigrada. Jest używany w badaniach nad astrobiologią.

Heterotardigrada

Heterotardigrada w taksonomii zwierząt to gromada niesporczaków. Charakteryzują się one obecnością wyraźnych wyrostków na głowie.

Milnesium tardigradum

Milnesium tardigradum jest jednym z najpowszechniej występujących gatunków niesporczaka. Można go spotkać na wszystkich kontynentach.
Skip to content