Krocionóg piaskowy (Ommatoiulus sabulosus) to gatunek krocionoga należący do rodziny krocionogowatych. Został opisany naukowo przez Karola Linneusza w 1758 roku pod nazwą Julus sabulosus.
Inne nazwy
- Schizophyllum sabulosum,
- Archiulus sabulosus,
- Palaioiulus sabulosus,
- Mesoiulus sabulosus.
Synonimy:
- Julus sabulosus
- Archiulus sabulosus
- Schizophyllum sabulosum
Opis
Ciało tego krocionoga jest długie, walcowate, o połyskującym czarnobrązowym zabarwieniu. Na grzbiecie widoczny jest podwójny, jaśniejszy pas, który może składać się z jaśniejszych lub czerwonawych plamek – po dwie na każdym segmencie. Od tej cechy pochodzi zwyczajowa angielska nazwa – krocionóg paskowany.
Ciało zwierzęcia podzielone jest od 35 do 55 segmentów, a jego długość waha się od 20 do 45 mm.
Młodsze osobniki są mniejsze i mają mniej segmentów.
Siedlisko i występowanie
Krocionóg piaskowy jest szeroko rozprzestrzeniony i często można go spotkać w Europie Środkowej oraz na Wyspach Brytyjskich. W Holandii często występuje na piaszczystych terenach, szczególnie na wydmach Północnej i Południowej Holandii, a także na Zelandii, jednak nie spotyka się go na Wyspach Wattowych.
W okolicach Amsterdamu jest powszechny, prawdopodobnie sprowadzony tam w transporcie z piaskiem z wydm na place budowy. W Anglii i Niemczech jest szeroko rozprzestrzeniony i często spotykany.
Zasiedla różnorodne środowiska, od otwartych przestrzeni, takich jak łąki, pola i pobocza dróg, po gleby piaszczyste i ściółkę w lasach sosnowych, dębowych i bukowych. Preferuje ciepłe i suche środowiska.
Występuje na wysokościach od poziomu morza do 2800 m.n.p.m.
Czasami tworzy duże skupiska i migruje masowo.
Ekologia
Krocionogi piaskowe są bardzo pożyteczne, ponieważ pełnią rolę saprofagów – żywią się obumarłą materią roślinną, taką jak liście i zbutwiałe drewno, wspomagając tym samym proces tworzenia próchnicy, która wspiera rozwój roślin.
Wyróżnia się geograficzne podgatunki, takie jak Ommatoiulus sabulosus aimatopodus, który występuje na południu Francji.
Źródła
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Ommatoiulus_sabulosus [dostęp: 05.09.2024].
2. https://nl.wikipedia.org/wiki/Grote_tweestreep [dostęp: 05.09.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Bj.schoenmakers. Licencja: CC0 1.0.