Gramma melacara

Zobacz również

Gramma melacara jest gatunkiem ryby zasiedlającej rafy koralowe zlokalizowane w ciepłych wodach zachodniego Atlantyku. Najczęściej można ją spotkać na głębokości pomiędzy 20 a 60 metrów. Ryba chętnie przebywa w pobliżu pionowych ścian skalnych. W razie konieczności może schować się w występujących na ich powierzchni szczelinach.

Wygląd 

Gramma melacara zalicza się do ryb o drobnej budowie ciała. Maksymalnie dorasta ona do 10 cm. Charakterystyczną cechą przedstawicieli tego gatunku jest intensywnie fioletowe ubarwienie. Rybę cechuje też ukośny ciemny pas zlokalizowany na głowie, który biegnie od pyska aż do przedniej części płetwy grzbietowej.

W akwarium

Gramma melacara wyróżnia się doskonałym przystosowaniem do życia w trudnych warunkach środowiskowych. Gatunek ten jest szczególnie ceniony przez akwarystów. Zwykle hoduje się ją w akwariach rafowych. Z uwagi na skłonność ryby do agresji wobec innych ryb o podobnym wyglądzie zaleca się trzymanie w jednym akwarium tylko jednego przedstawiciela tego gatunku. W tym samym akwarium można także hodować inne ryby. Najlepiej jednak wprowadzić je do zbiornika w tym samym czasie co Gramma melacara. W ten sposób można efektywnie zminimalizować ryzyko agresji ryby wobec innych organizmów żyjących w akwarium.

Gramma melacara żywi się głównie krewetkami. W sytuacji zagrożenia chowa się wśród skał. Dlatego akwarium, w którym przebywa ryba, musi być wyposażone w skały oraz rozpadliny. Hodowcom zaleca się wybór relatywnie dużych akwariów, które są w stanie pomieścić co najmniej 115 litrów wody. Należy unikać intensywnego oświetlania zbiornika. Dziko żyjące ryby na ogół przebywają bowiem w głębinach, do których nie dociera światło słoneczne.

Gramma melacara jest drapieżnikiem. Z reguły poluje na drobne bezkręgowce, takie jak widłonogi, obunogi czy równonogi. W warunkach hodowlanych można jej podawać gotowe mieszanki dla morskich drapieżników, a także mrożone krewetki i mięso ryb oraz skorupiaków.

Optymalna temperatura wody dla tego gatunku wynosi od 22 do 25 stopni C. Zasolenie należy utrzymywać na poziomie 1,020–1,025, a pH powinno mieścić się w przedziale od 8,1 do 8,4.


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Blackcap_basslet [dostęp: 27.09.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Aquaimages. Licencja: CC BY-SA 2.5.

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook