Żyrafa północna

Zobacz również

Żyrafa północna (Giraffa camelopardalis) jest ssakiem parzystokopytnym i należy do rodziny żyrafowatych. Do tego gatunku zalicza się 3 podgatunki: żyrafę nubijską, żyrafę kordofańską i żyrafę nigerską.

Występowanie

Naturalnie zamieszkuje sawanne oraz lasy Afryki Środkowej. Historycznie żyrafy te zamieszkiwały tereny dzisiejszych państw, takich jak : Czad, Algieria, Maroko, Libia i Egipt. Szacuje się, że wyginęły na tych obszarach ok. 600 r. n.e., kiedy gorący i suchy klimat pustyni uniemożliwił dalsze funkcjonowanie.

Opis

Żyrafa jest najwyższym ssakiem na świecie. Dorosły samiec osiąga od 5 do 5,9 m wysokości i waży od 1800 do 1930 kg. Natomiast samica osiąga od 4,3 do 5,2 m wysokości i waży od 450 do 1180 kg. 

Ciąża u żyrafy trwa 14-15 miesięcy, nowo narodzone cielę mierzy około 1,80-2 m wysokości i waży 50-55 kg. Żyrafa żyje 20-30 lat.

Ciało żyrafy pokryte jest centkowaną sierścią. Wzór sierści pomaga w kamuflażu przed drapieżnikami.

Żyrafa ma długie, mocne nogi. Przednie nogi są trochę dłuższe niż tylne. Ogon jest cienki i długi, mierzy około 76-101 cm długości. Czarna kępka na końcu ogona odstrasza muchy i inne owady latające. Płuca żyrafy mogą pomieścić 55 litrów powietrza!

Dieta

Żyrafy to zwierzęta roślinożerne, które uzyskują niezbędne składniki odżywcze poprzez ciągłe żucie, prawie wyłącznie liści. Przeciętna dorosła żyrafa potrzebuje 34 kg pożywienia dziennie. Żyrafy preferują liście akacji. Drzewa te mają długie ciernie zmieszane z liśćmi, które odstraszają inne zwierzęta, ale żyrafy potrafią używać swoich długich języków (45 cm) do manewrowania wokół cierni. Żyrafy mają również wbudowaną ochronę przed  kolczastym posiłkiem. Ślina, która jest gruba i lepka, chroni je przed cierniami, które mogłyby przypadkowo połknąć. Liście akacji są podstawą ich diety, lecz zjadają również kwiaty, gdy są w sezonie. Kwiaty mają więcej garbników (substancja bakteriobójcza) oraz dwa razy więcej białka. Samiec ze względu na wzrost zjada liście z wyższych części gałęzi, pozostawiając niższe gałęzie samicy.

Liście akacji zawierają dużą ilość wody, więc żyrafy nie muszą często pić. W rzeczywistości mogą spędzać dni bez picia wody. Działa to na ich korzyść, ponieważ ich długie nogi i szyja utrudniają schylanie się w celu dotarcia do źródeł wody, zagrażając przy tym ich życiu. Lwy są jedynymi drapieżnikami, które zagrażają żyrafom.

Żyrafy oprócz liści akacji i kwiatów spożywają również trawy, owoce i warzywa. Naukowcy zauważyli różnicę między samicami, które wybierają więcej ziół, a samcami spożywającymi rośliny bogate w błonnik i ligninę. Z tego wynika, że dieta samic jest bogatsza w składniki odżywcze, co pomaga wyjaśnić, dlaczego samica może urodzić i wykarmić młode nawet w porze suchej, kiedy jedzenie nie jest tak obfite.

Walka o pozycję w hierarchii wśród samców polega na walce poprzez uderzanie się szyjami, czyli tzw. necking. Samce, które odniosły sukces w starciu z oponentami osiągają większy sukces reprodukcyjny.


Źródła

  1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki
  2. https://pl.science19.com/what-do-giraffes-eat-10748
  3. https://www.giraffeworlds.com/giraffe-habitat/
  4. https://animaldiversity.org/accounts/Giraffa_camelopardalis/
  5. https://www.atshq.org/what-do-giraffes-eat/

Jeśli podzielasz naszą misję i chciałbyś wesprzeć nasze działania, możesz to zrobić:

Z góry dziękujemy za okazaną nam pomoc!

Zobacz również

Popularne artykuły

ewolucja-myslenia-v4A-bez-napisu-01-green-1
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

facebook facebook facebook
x Chcę pomóc 1,5%strzałka