Krokodyl kubański

Zobacz również

Krokodyl kubański (Crocodylus rhombifer) to średniej wielkości gatunek występujący tylko na Kubie. Zwykle dorasta do 2,1–2,3 m długości i waży 70–80 kg. Największe samce osiągają 3,5 m i wagę ponad 215 kg. Jest bardzo agresywny i terytorialny. Może stanowić zagrożenie dla ludzi. 

Wygląd i cechy 

Ma jasne ubarwienie i chropowatą skórę. Jego nogi są silne i długie, co czyni go najbardziej lądowym z krokodyli. Preferuje słodkie i lekko słone wody, np. bagna, laguny i ujścia rzek. 

Rozmnażanie krokodyla kubańskiego 

Okres godowy przypada na maj–lipiec. Samice składają 30–40 jaj. Inkubacja trwa 58–70 dni. Płeć młodych zależy od temperatury w gnieździe. W naturze wiele jaj ginie z powodu drapieżników i kanibalizmu. W 2012 roku w National Zoo w Waszyngtonie udało się wyhodować młode po raz pierwszy od 25 lat. 

Zachowanie 

Krokodyl kubański jest inteligentny i potrafi uczyć się sztuczek. W niewoli zaobserwowano u niego polowanie w grupie. Może to tłumaczyć, jak dawniej radził sobie z dużą zwierzyną, np. gigantycznymi leniwcami. 

Jest świetnie przystosowany do życia na lądzie. Ma słabo rozwinięte błony pławne na tylnych nogach i brak błon na przednich. 

Dieta i polowanie 

Młode jedzą owady, ryby i skorupiaki. Dorosłe polują na małe ssaki, żółwie i ryby. Mają mocne zęby do miażdżenia skorup żółwi. Potrafią wyskakiwać z wody, by chwytać zwierzęta na gałęziach. 

Są bardzo agresywne. Dominują nawet nad większym aligatorem missisipskim. Ataki na ludzi są rzadkie. W 1995 roku jeden osobnik zabił starszego mężczyznę łowiącego ryby. 

Występowanie 

Obecnie krokodyl kubański żyje tylko w bagnach Zapata i na wyspie Isla de la Juventud. Kiedyś zamieszkiwał więcej terenów Karaibów. 

Żyje głównie w wodach słodkich, np. w bagnach i rzekach. Rzadko pływa w wodzie słonej. 

Zagrożenia i ochrona 

Gatunek jest krytycznie zagrożony. Ludzie doprowadzili go niemal do wyginięcia. Istnieją programy ochrony w Europie, USA i Indiach. 

Jednym z największych zagrożeń jest krzyżowanie z aligatorem missisipskim. Badania wykazały, że 49,1% dzikich osobników i 16,1% krokodyli w niewoli to hybrydy. 

Dwa znane krokodyle kubańskie, Castro i Hillary, żyją w Skansen Aquarium w Szwecji. Należały do Fidela Castro, który podarował je kosmonaucie Władimirowi Szatałowi. W 2019 roku jeden z nich zaatakował mężczyznę, który włożył rękę do wybiegu. Osoba ta straciła ramię. 

Największa hodowla krokodyli kubańskich znajduje się w bagnach Zapata. W 2022 roku zdziczałe koty zabiły tam 145 młodych osobników.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami: 


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Cuban_crocodile [dostęp: 29.01.2025].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Yelles. Licencja: CC BY-SA 3.0.

Jeśli podzielasz naszą misję i chciałbyś wesprzeć nasze działania, możesz to zrobić:

Z góry dziękujemy za okazaną nam pomoc!

Zobacz również

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne artykuły

Przejdź do treści
facebook facebook facebook
x Chcę pomóc 1,5%strzałka