Pokłonnik kamilla (Limenitis camilla), to motyl należący do rodziny rusałkowatych. Można go spotkać w południowej części Wielkiej Brytanii, a także w wielu regionach Europy i strefy palearktycznej, aż po Japonię.
Dorosłe osobniki pokłonnika mają ciemne skrzydła ozdobione białymi pasami, co pomaga im ukryć się przed drapieżnikami poprzez zamaskowanie konturów skrzydeł. Ich rozpiętość wynosi około 60-65 mm. Charakterystyczny lot tych motyli obejmuje krótkie trzepotanie skrzydłami.
Motyle te odżywiają się nektarem kwiatów jeżyn i spadzią, a samice składają jaja pojedynczo na pędach wiciokrzewu rosnącego w gęstwinach leśnych. Gąsienice są zielone, pokryte czerwonobrązowymi włoskami, i maskują się na liściach za pomocą własnych odchodów. Jesienią tworzą z liści schronienia, które przytwierdzają do łodyg, aby przetrwać zimę. Wiosną gąsienice budzą się i po krótkim okresie żerowania linieją, odkrywając kolczastą zieloną skórę. Następnie przepoczwarzają się latem, tworząc zielono-złoty kokon. Po około dwóch tygodniach z kokonu wyłania się dorosły motyl.
Przy okazji zapraszamy do zapoznania się z ciekawym artykułem: Fenomen skrzydeł motyla.
Etymologia
Nazwa tego motyla nawiązuje do Camilli z mitologii greckiej.
Źródła
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Limenitis_camilla [dostęp: 09.08.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Charles J. Sharp. Licencja: CC BY-SA 4.0.