Macrodasys caudatus to gatunek mikroskopijnych organizmów robakopodobnych, zaliczanych do typu brzuchorzęsków. Żyje w szczelinach między cząstkami osadów na dnie morskim w płytkich wodach. Spotykany jest w Oceanie Indyjskim, północno-wschodnim Atlantyku, Morzu Śródziemnym oraz Morzu Północnym.
Morfologia
Ciało tego organizmu ma kształt robaka, z małymi rurkowatymi strukturami adhezyjnymi (struktury przypominające kręgosłup) po bokach, które wyglądają jak kolce. Głowa nie jest wyraźnie wyodrębniona. Pory gardłowe znajdują się w środkowej części gardła.
Ekologia
Macrodasys caudatus jest mikroskopijnym, wodnym robakiem o długości ciała wynoszącej od 0,06 do 3,0 milimetra. Zamieszkuje środowiska morskie. Jest organizmem meiofaunalnym, żyjącym między ziarnami piasku i innymi cząstkami na dnie morskim. Macrodasys caudatus to organizm bezjamowy, który pobiera pokarm za pomocą silnych skurczów mięśniowej gardzieli, zasysając go do wnętrza ciała. Odżywia się niewielkimi pierwotniakami, mikroalgami oraz bakteriami, a sam z kolei stanowi pokarm dla drobnych organizmów makrofauny i wirków.
Systematyka
Do 2013 roku opisano 310 gatunków z rzędu Macrodasyida, z których dwa nie występują w środowisku morskim. Chociaż typ brzuchorzęsków jest zróżnicowany i liczny, relacje filogenetyczne wciąż pozostają niejasne. Ostatnie badania filogenetyczne, oparte na analizie genu 18S rybosomalnego RNA oraz na tagach sekwencji wyrażonych (EST), sugerują, że brzuchorzęski należą do grupy platyzoa.
Źródło:
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Macrodasys_caudatus [dostęp: 02.09.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: MarinFaunistik. Licencja: CC BY-SA 3.0.