Macracanthorhynchus

Zobacz również

Macracanthorhynchus (rodzaj w taksonomii kolcogłowów), jest członkiem rodziny Oligacanthorhynchidae, który zawiera cztery gatunki.

Taksonomia

Analiza została przeprowadzona na przynajmniej jednym z czterech gatunków z rodzaju, m. ingens i potwierdza, że należy on do rodziny Oligacanthorhynchidae.

W rodzaju macracanthorhynchus znajdują się cztery gatunki.

Macracanthorhynchus catulinus – zarodki larwalne w chrząszczu adesmia gebleri z regionu Kara-kum miały długość 6,32 mm i posiadały ryjek o długości 0,57 mm z 12 podłużnymi rzędami, z których każdy miał po trzy haczyki. Rozmiar haczyków wahał się od 0,25 mm do 0,11 mm. Małe kręgowce, takie jak borsuk i łasica, mogą być żywicielami rezerwuarowymi.

Macracanthorhynchus-2
Zdj. 1. Macracanthorhynchus. © Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Division of Parasitic Diseases and Malaria team. Licencja: domena publiczna.

Macracanthorhynchus erinacei – brak danych.

Macracanthorhynchus hirudinaceus – jest pasożytem, który żyje w jelitach świń i innych świniowatych, a bardzo rzadko u ludzi lub psów. Powoduje zapalenie jelit, żołądka lub otrzewnej. Jego cykl życiowy obejmuje chrząszcze z rodzaju Melolontha jako żywicieli pośrednich. Jaja mają długość 98 µm.

Macracanthorhynchus ingen – jaja mają długość 94 µm. W Stanach Zjednoczonych pasożytuje na szopie praczu.

Żywiciele

Cykl życiowy kolcogłowów składa się z trzech etapów, zaczynając od rozwoju jaja, które jest wydalane z jelit żywiciela ostatecznego (organizm, w którym pasożyt osiąga dojrzałość płciową lub zachodzi w nim rozmnażanie płciowe).

Następnie zjadany jest przez stawonoga, czyli żywiciela pośredniego (organizm, w którym rozwijają się postacie larwalne pasożyta lub zachodzi w nim rozmnażanie bezpłciowe). Żywicielami pośrednimi macracanthorhynchus są chrząszcze.

Potem zaczyna się drugi etap. Polega on na przenikaniu ściany jelita żywiciela pośredniego i rozwijaniu się. Ostatni etap to larwa lub młodociany stan kolcogłowa, różniący się od dorosłego jedynie wielkością i etapem rozwoju płciowego. Dorosłe osobniki rozmnażają się w jelitach. Następnie wydalane są z kałem żywiciela ostatecznego i cykl się powtarza. Nie są znani żywiciele parateniczni (organizm, w którym bytują postacie larwalne, a który nie jest konieczny do zamknięcia cyklu rozwojowego).


Żywicielem macracanthorhynchusa jest szop pracz.

Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Macracanthorhynchus [dostęp: 28.08.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Division of Parasitic Diseases and Malaria team. Licencja: domena publiczna.

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook