Gryziel zachodni

Zobacz również

Gryziel zachodni (Atypus affinis) jest gatunkiem pająka z rodziny gryzielowatych (Atypidae). Zasięg naturalnego występowania tego gatunku rozciąga się na teren całej Europy, w tym także Polski. Jego nieliczne populacje notuje się także w Afryce Północnej.

Występowanie

Gryziel zachodni zamieszkuje rozległe tereny Europy kontynentalnej. Reprezentantów tego gatunku można również spotkać w Wielkiej Brytanii oraz w północnych rejonach Afryki. Na Wyspach Brytyjskich występuje głównie w cieplejszych regionach, czyli w południowej Anglii, południowo-zachodniej Szkocji oraz w Walii. Tworzy także niewielkie populacje w Danii oraz południowej Szwecji. 

Gryziel zachodni żyje pod ziemią. Preferuje głównie tereny łąk i innych obszarów trawiastych. Niektóre osobniki zasiedlają także obszary występujące w pobliżu otwartych borów sosnowych, suchych wrzosowisk oraz stromych skalistych zboczy.

Gryziel zachodni z uwagi na swój tryb życia jest rzadko spotykany przez człowieka. Dorosłe samce poszukujące samic w okresie godowym niekiedy stają się jednak ofiarami pułapek zastawianych przez ludzi. Pająki na ogół żyją w dużych koloniach, w obrębie których się rozmnażają.

Opis

Gryziel zachodni osiąga niewielkie rozmiary ciała. Samce zazwyczaj dorastają do około 7-9 mm. Samice natomiast z reguły są nieco większe. Ich maksymalna długość może wynosić 15 mm. Ciała dorosłych osobników zazwyczaj mają czarny lub brązowy kolor. Młode pająki natomiast wyróżniają się jaśniejszym ubarwieniem ciała. Gryziele wyposażone są w dwa pionowe kły zlokalizowane w pewnym oddaleniu od siebie.

Wytwarzana przez pająki sieć zwykle ma postać jedwabnej rurki, częściowo zakopanej w ziemi. Nadziemna część sieci z reguły ukryta jest pod trawą lub liśćmi. Pająk łapie owady lądujące na rurce lub chodzące po niej. Po uchwyceniu zdobyczy wciąga ją do środka sieci. Gryziele zazwyczaj pozostają w swoich siedliskach przez większą część roku. Tylko samce w okresie godowym przemieszczają się na większe odległości.

Pająki osiągają dojrzałość płciową w wieku około 4 lat. Okres godowy u gryzieli zachodnich przypada na miesiące jesienne. Samce kopulują ze swoimi partnerkami w ich norach. Później osobniki płci męskiej zazwyczaj giną. Samice natomiast składają swoje kokony z jajami w rurkach. Młode pająki wylęgają się z nich latem i pozostają z matką przez niemal rok.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Źródło

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Atypus_affinis [dostęp: 09.10.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Danny Steaven. Licencja: CC BY-SA 2.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook