Bambiraptor

Zobacz również

Bambiraptor

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Nobu Tamura. Licencja: CC BY 3.0.

Bambiraptor to mięsożerny, niewielki i lekko zbudowany teropod z rodziny dromeozaurów (Dromaeosauridae). Powszechnie uważa się, że występował w okresie późnej kredy (około 80-74 milionów lat temu) na terenach Ameryki Północnej. Jego odkrycie rzuca nowe światło na dromeozaury.

Bambiraptor miał długie ramiona i dobrze rozwinięty mostek. Niektórzy twierdzą, że jest to młody Saurornitholestes lub jego bliski krewny. Zdaniem innych bambiraptor jest ostatnim dinozaurem z kladu Microraptoria i drugim północnoamerykańskim przedstawicielem tej grupy, obok Hesperonychus.

Uważa się, że osobnik młodociany ważył 2 kg, miał długość 0,7 m i wysokość 0,3 m. Dorosły osobnik mierzył około 0,9-1,3 metra i ważył około 3,6-5 kilogramów.

W 1995 roku 14-letni pasjonat paleontologii Wes Linster poszukiwał skamieniałości na rodzinnym ranczu w Montanie. Natrafił tam na zachowany w ponad 90% szkielet młodocianego dromeozaura wieku górnokredowego. Dinozaur został nazwany Bambiraptor feinbergi. Nazwa rodzajowa odnosi się do Bambiego (postaci z filmu Disneya), a epitet gatunkowy honoruje bogatą rodzinę, która wykupiła okaz i przekazała go do muzeum na Florydzie. Obecnie okaz znajduje się w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. Dyrektor Florydzkiego Instytutu Paleontologicznego Martin Shugar nazwał znalezisko „kamieniem z Rosetty” paleontologii. John Ostrom powiedział, że to „klejnot”.

Ze względu na jego mały rozmiar uważa się, że bambiraptor był łowcą małych ssaków i gadów. Duży pazur na drugim palcu bambiraptora był prawdopodobnie używany do zabijania zdobyczy, co sugeruje, że zwierzę było zaciekłym myśliwym. Uważa się, że ramiona bambiraptora, a także częściowo przeciwstawne palce, były bardzo zręczne. Przeprowadzone badania zdają się wskazywać, że potrafił manewrować swoimi dłońmi w niezwykle zaawansowany sposób. Stwierdzono, że mógł pobierać dłońmi pokarm i wkładać go do pyska, jak to robią niektóre współczesne ssaki. Bardzo rozwinięty móżdżek i długie przednie kończyny mogą wskazywać na to, że prowadził nadrzewny tryb życia i był zręczniejszy niż inne dromeozaury.

Odzyskano około 90% kości okazu, co czyni go jednym z najbardziej kompletnych, jakie kiedykolwiek znaleziono w Ameryce Północnej. Mając tak dużą część szkieletu do zbadania, naukowcy byli w stanie poznać kilka zaskakujących szczegółów na temat tej skamieliny. Bambiraptor był prawdopodobnie pokryty piórami, a jego szkielet był prawie identyczny ze szkieletem współczesnego ptaka. Na podstawie analizy czaszki naukowcy uważają, że mózg tego gatunku był prawie tak duży, jak mózgi niektórych współczesnych ptaków.


Źródła

1. https://abcdino.com/en/dinosaur/bambiraptor/
2. http://www.prehistoric-wildlife.com/species/b/bambiraptor.html
3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bambiraptor
4. https://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Bambiraptor
5. https://www.amnh.org/exhibitions/dinosaurs-ancient-fossils/bambiraptor

Zobacz również

Poprzedni artykułBarionyks
Następny artykułGlicynia chińska

Popularne artykuły

Tyrannosaurus rex

Tyrannosaurus rex Tyrannosaurus rex, potocznie nazywany T-Rexem, to gatunek mięsożernego dinozaura teropoda z...

Spinozaur

Spinozaur Spinozaur (Spinosaurus) to rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej. Nazwa Spinosaurus oznacza...

Abdallahsaurus

Abdallahsaurus Wciąż bardzo niewiele wiadomo na temat tego konkretnego osobnika. Abdallahsaurus, jak powszechnie...
Skip to content