Jakie hobby rozwijają kreatywność?

Zobacz również

Strona głównaSpołeczeństwoZdrowieJakie hobby rozwijają kreatywność?

W życiu człowieka dni wytężonej pracy przeplatają się z chwilami odpoczynku. Wiele osób wolny czas poświęca oddawaniu się swojemu hobby. Szczególnie warte zainteresowania są te aktywności, które łączą przyjemne z pożytecznym. Sprzyjają bowiem rozwojowi kreatywnego myślenia. Wydobywają także na światło dzienne twórczy potencjał, który drzemie w każdym z nas. Czym jest kreatywność? Jakie zajęcia w największym stopniu stymulują jej rozwój?

Kreatywność – co to takiego?

Pojęcie kreatywności towarzyszy nam już od najmłodszych lat. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby rozwinąć tę cechę u dzieci i młodzieży. Twórczego (a więc pozbawionego schematów) myślenia wymaga się również od ludzi dorosłych – i to nie tylko na niwie zawodowej, ale i na każdej innej płaszczyźnie funkcjonowania we współczesnym świecie. Do doskonalenia się na tym polu zachęcał swoich współbraci także św. Paweł w Liście do Kolosan: A wszystko, co czynicie, z serca czyńcie, jak dla Pana, a nie dla ludzi; wiedząc, że od Pana otrzymacie dziedzictwo jako zapłatę, gdyż służycie Panu Chrystusowi (Kol 3, 23-24 UBG).

Kreatywność odgrywa zatem niebagatelną rolę w życiu człowieka. Czym jednak tak właściwie jest? Zwykle to pojęcie definiuje się jako zdolność do wymyślania oryginalnych, nieszablonowych rozwiązań, idei oraz tworzenia artystycznych przekazów. Jest to zatem skomplikowany proces myślowy, przeprowadzany przy użyciu intuicji, wyobraźni oraz krytycznego osądu w połączeniu z innowacyjnością1. Dzięki kreatywności można w miarę szybko znaleźć rozwiązanie jakiegoś problemu albo wybrać najwłaściwszy w danej sytuacji sposób postępowania. Omawiana cecha na ogół stanowi również domenę artystów. To właśnie w znacznej mierze za jej sprawą mamy szansę obcować z wieloma bardziej lub mniej wybitnymi dziełami literatury, sztuki malarskiej, rzeźbiarskiej bądź architektonicznej2.

Kreatywni ludzie – co ich wyróżnia?

Kreatywność, jako podlegająca nieustannemu doskonaleniu zdolność, wyróżnia się pewnymi cechami. Do najistotniejszych z nich należą:

  • nowatorskość i oryginalność – oznaczają one umiejętność rozwiązywania określonych problemów w innowacyjny sposób;
  • łączenie rozmaitych pomysłów – to zdolność pozwalająca na integrację i przekształcanie różnych idei i koncepcji w nowatorskie rozwiązania;
  • elastyczność myślenia – jest cechą skłaniającą kreatywnych ludzi do ciągłego stawiania czoła różnym wyzwaniom i eksplorowania niekonwencjonalnych ścieżek;
  • zdolność do samodzielnego wyciągania wniosków z różnych sytuacji – dotyczy analitycznego podejścia do różnych pomysłów i problemów3.

Na ogół osoby kreatywne dążą do sukcesu. Jednak liczą się też z możliwością porażki przy niektórych przedsięwzięciach. W razie ewentualnego niepowodzenia potrafią odpowiednio zmodyfikować swoje działania.

Hobby – zalety nie do przecenienia

Dla większości ludzi hobby stanowi idealny sposób na wypełnienie wolnego czasu. Regularne oddawanie się ulubionym zajęciom świetnie wpływa na zdrowie psychiczne człowieka. Pozwala mu bowiem efektywnie zniwelować stres oraz zapomnieć choćby na chwilę o codziennych troskach i kłopotach. Skupianie się na przyjemnych rzeczach stanowi klucz do skutecznej regeneracji umysłu i ciała4. W Biblii czytamy: Wszystko ma swój czas i każda sprawa pod niebem ma swoją porę (Koh 3,1 BW).

Hobby sprzyja także samodoskonaleniu danej osoby. Konkretne aktywności podejmowane w wolnym czasie często stają się najważniejszym impulsem do poszerzania swojej wiedzy oraz umiejętności z danej dziedziny. To bardzo istotny krok na drodze do lepszego poznania otaczającego nas świata. Wspólne pasje i zainteresowania często zbliżają do siebie ludzi. Dotyczy to zarówno członków rodziny, jak i przyjaciół, a także zupełnie obcych sobie osób. Dzięki hobby można nawiązać nowe znajomości. Zbudowane w ten sposób relacje niejednokrotnie w dłuższej perspektywie okazują się bardzo głębokie i wartościowe5.

hobby
Zdj. 1. Fotografia jako hobby. © Źródło: Canva.

Kreatywność niejedno ma imię, czyli jakie można mieć hobby?

Kreatywność można rozwijać na rozmaitych polach. Osoby o bogatej wyobraźni i nieograniczonym zasobie słów z reguły chętnie próbują swoich sił w dziedzinie literatury. Robią to choćby poprzez pisanie wierszy i opowiadań, redagowanie artykułów czy prowadzenie internetowego bloga. Jeśli dodatkowo dysponują one talentem rysowniczym, świetną – a przy tym bardzo pouczającą – zabawą może okazać się dla nich przygotowywanie komiksów. Malowanie i wykonywanie różnego rodzaju grafik stanowi  także znakomite ćwiczenie dla umysłu6.

Dla wielu osób najlepszą odskocznią od codziennego życia są różnorodne prace manualne. Mogą one przybierać na przykład postać majsterkowania, któremu z chęcią oddają się zwłaszcza mężczyźni. Część pań gustuje z kolei w robótkach ręcznych. Szycie, haftowanie, szydełkowanie czy robienie na drutach to zajęcia, które stanowią doskonałą gimnastykę dla rąk. Jednocześnie doskonalą one twórcze myślenie, stymulując prawą półkulę mózgu, odpowiedzialną za tę sferę funkcjonowania człowieka7.

W rozwoju kreatywności niebagatelną rolę odgrywa regularna aktywność fizyczna. Pływanie, jazda na rowerze, taniec, bieganie czy granie w gry zespołowe uruchamiają produkcję endorfin, zwanych też hormonami szczęścia. Ruch pozwala efektywnie odpocząć umysłowi8. To nie przypadek, że wielu osobom najlepsze pomysły przychodzą do głowy albo jeszcze w trakcie ćwiczeń fizycznych, albo tuż po ich zakończeniu. Wypoczęty i zregenerowany mózg wykazuje bowiem większą skłonność do porzucania schematycznego myślenia na rzecz innowacyjnych, nowatorskich rozwiązań.

Warto, aby w parze z aktywnością fizyczną szły także różnego rodzaju ćwiczenia umysłowe. W wolnych chwilach można na przykład grać w różnorodne gry planszowe albo brać udział w rozgrywkach szachowych. Uczestnictwo w wymienionych aktywnościach to znakomita szansa nie tylko na rozwój osobisty, ale także spędzenie czasu i zacieśnienie relacji z rodziną oraz przyjaciółmi. Wspaniały zastrzyk dla ludzkiej kreatywności stanowi również rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek i sudoku albo układanie klocków i puzzli9

Jak znaleźć kreatywne hobby?

Większość z nas przy wyborze hobby kieruje się własnymi upodobaniami i zainteresowaniami. To właściwa droga. W wolnych chwilach dobrze jest bowiem zajmować się czymś, co naprawdę sprawia nam przyjemność. Na ogół mamy też większą motywację do zgłębiania tematów, które wydają nam się ciekawe.

Przy dobieraniu sobie hobby warto też pamiętać o konieczności unikania ocen i porównywania się z innymi. Niezwykle trudno jest rozwijać kreatywność, gdy ciąży na nas presja czasu lub osiągnięć. Nastawienie na konkretny wynik na ogół blokuje nieszablonowe myślenie. Znacznie lepiej jest koncentrować się na samym procesie twórczym niż na jego efekcie końcowym10.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Przypisy

1. 9 cech wzmacniających kreatywność, Youniversity, 09.05.2024, https://youniversity.be/blog/9-cech-wzmacniajacych-kreatywnosc/ [dostęp: 07.02.2025].

2. Co to jest kreatywność i dlaczego jest nam potrzebna?, Kluby Kreatywności, https://www.klubykreatywnosci.org/co-to-jest-kreatywnosc-i-dlaczego-jest-nam-potrzebna/ [dostęp: 07.02.2025].

3. 9 cech wzmacniających kreatywność, Youniversity, dz. cyt.

4. W. Tokarski, Jak znaleźć hobby? Life Coach radzi, Wiktor Tokarski, https://www.wiktortokarski.pl/jak-znalezc-hobby/ [dostęp: 07.02.2025].

5. Tamże.

6. Tamże.

7. Tamże.

8. M. Karczewska, 6 sposobów na pobudzenie swojej kreatywności, Human Skills, https://www.humanskills.pl/6-sposobow-na-pobudzenie-swojej-kreatywnosci/ [dostęp: 07.02.2025].

9. W. Tokarski, Jak znaleźć hobby? Life Coach radzi, Wiktor Tokarski, dz. cyt.

10. U. Szczocarz, Jak rozwijać kreatywność, DORADA, https://dorada.uj.edu.pl/artykuly/jak-rozwijac-kreatywnosc [dostęp: 07.02.2025].

© Źródło zdjęcia głównego: Canva.

Jeśli podzielasz naszą misję i chciałbyś wesprzeć nasze działania, możesz to zrobić:

Z góry dziękujemy za okazaną nam pomoc!

Zobacz również

Popularne artykuły

ewolucja-myslenia-v4A-bez-napisu-01-green-1
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

facebook facebook facebook
x Chcę pomóc 1,5%strzałka