Masz pomysł na biznes, ale nie jesteś jeszcze gotowy na założenie firmy? Dopiero zdobywasz doświadczenie i szukasz pierwszych klientów? Od czasu do czasu sprzedajesz prace wykonane w ramach hobby? Koniecznie przeczytaj o możliwościach, jakie daje działalność nierejestrowana.
Jakie warunki musisz spełnić?
Są trzy warunki, które należy spełnić, by móc prowadzić działalność nierejestrowaną:
- Limit dochodów miesięcznych – co roku jest waloryzowany, a stan na listopad 2024 r. wynosi 3225 zł. Oznacza to, że po przekroczeniu tej kwoty w ciągu 7 dni musisz zarejestrować firmę w CEIDG.
- W ciągu ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałeś działalności gospodarczej lub była ona zawieszona.
- Działalność, którą chcesz wykonywać, nie wymaga zezwolenia, koncesji ani wpisu do rejestru działalności regulowanej oraz nie została zdefiniowana w przepisach jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców1.
Korzyści
Niewątpliwym plusem prowadzenia działalności nierejestrowanej jest możliwość uniknięcia części formalności oraz znaczące obniżenie kosztów:
- nie musisz zgłaszać działalności w CEIDG, Urzędzie Skarbowym ani GUS;
- nie musisz płacić zaliczek na podatek dochodowy;
- nie musisz prowadzić skomplikowanej księgowości (uproszczoną ewidencją sprzedaży możesz zająć się osobiście, tym samym oszczędzając na zatrudnieniu księgowej);
- w przeważającej większości przypadków jesteś zwolniony z podatku VAT.
Dla kogo działalność bez rejestracji będzie dobrym rozwiązaniem?
Nie dla wszystkich ta forma prowadzenia biznesu będzie jednak odpowiednia. Czasami nie warto zwlekać z otwarciem firmy, np. gdy ma się dobry pomysł, właściwie przeprowadzony research w kontekście popytu na produkt i zapewnione środki finansowe. Są jednak sytuacje, gdy działalność nierejestrowana wydaje się idealna. Oto kilka przykładów grup, które mogą na niej skorzystać:
- osoby, które chcą sprawdzić, czy jest zapotrzebowanie na dane produkty/usługi, zanim założą firmę;
- początkujący rękodzielnicy, artyści, rzemieślnicy, którzy mogą dzięki temu pozyskać pierwsze zlecenia i zyskać rozpoznawalność na rynku;
- osoby, które chcą sobie dorobić po pracy na etacie, np. sprzedając ubrania na Vinted na większą skalę;
- kobiety na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, które szukają dodatkowego źródła zarobku, a nie mogą poświęcić na firmę wiele czasu (a więc ich dochód nie będzie początkowo zbyt wysoki).

Co jeszcze rozważyć przed?
Przed podjęciem decyzji o prowadzeniu działalności bez zakładania firmy dobrze jest zwrócić uwagę także na inne aspekty:
- Łatwiej będzie prowadzić działalność bez rejestracji, jeśli sprzedajesz tylko produkty. W przypadku sprzedaży usług jako zleceniobiorca podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu przez zleceniodawcę. Nie musi, ale może być to dość uciążliwe dla klientów.
- W większość przypadków będziesz mógł skorzystać ze zwolnienia z VAT (bo nie przekroczysz kwoty 200 tys złotych w ciągu roku), istnieją jednak produkty i usługi, które nie wliczają się do tego zwolnienia. Koniecznie przeczytaj, czy rodzaj działalności, jaką chcesz podjąć, przypadkiem się do nich nie zalicza.
- Sprawdź, czy będziesz musiał kupić kasę fiskalną (istnieje możliwość zwolnienia z tego obowiązku).
- Księgowość w działalności nieewidencjonowanej jest uproszczona, ale masz obowiązek prowadzić dokumentację sprzedaży i kontrolować wysokość miesięcznego i rocznego przychodu.
Podsumowanie
Działalność bez rejestracji jest bardzo korzystną formą prowadzenia działalności dla osób, które spełniają jej kryteria. Możliwość zarabiania 75% minimalnej krajowej bez nadmiernych formalności i kosztów może być szansą dla wielu osób, które mają trudności w znalezieniu pracy lub chcą zacząć pracować na własny rachunek bez dużego ryzyka w sytuacji ewentualnego niepowodzenia.
Ze względu na znaczną podwyżkę płacy minimalnej w ciągu ostatnich lat comiesięczny limit zarobków jest dość atrakcyjny i wiele osób widzi w tej formie prowadzenia działalności swoją szansę. To, o czym należy pamiętać, to przede wszystkim dokładne zapoznanie się z wymogami i obowiązkami przed rozpoczęciem takiej działalności, by móc spać spokojnie.
Zapraszamy także do przeczytania podobnych tematycznie artykułów:
- Poznaj 7 zasad inwestowania najmądrzejszego inwestora wszechczasów
- Jak znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym
- Czy moja praca szkodzi mojemu zdrowiu? Jak rozpoznać negatywny wpływ i kształtować zdrowe nawyki zawodowe
Przypis
- https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115
© Źródło zdjęcia głównego: Canva.