Glicynia chińska

Zobacz również

Glicynia chińska (Wisteria sinensis), znana również jako słodlin chiński lub wisteria chińska, to jedno z najpiękniejszych pnączy ogrodowych z rodziny bobowatych (Fabaceae). Występuje w stanie dzikim w środkowych Chinach, ale jest szeroko uprawiana na całym świecie ze względu na swoje piękne kwiaty i zdolność do szybkiego wzrostu.

Nazwa Wisteria wywodzi się od nazwiska amerykańskiego anatoma i profesora medycyny – Caspara Wistara.

Wisteria chińska jest długowieczna i może dożyć nawet do 100 lat. Pnącze rośnie bardzo silnie i szybko, osiągając wysokość od 10 do 18 metrów. Roślina ta potrzebuje podpory, na której będzie się wspinać, i zwykle rośnie na drzewach lub pergolach. Pędy rośliny są bardzo ciężkie, a liście rozwijają się nieco później niż kwiaty (młode pojawiają się, gdy kwiaty są już w pełni rozkwitu). Są one całobrzegie, nieparzystopierzastozłożone, jasnozielone, ułożone na pędzie skrętolegle. Jesienią przebarwiają się na żółto.

Glicynia chińska kwitnie w maju, wcześniej niż wiele innych gatunków z rodziny bobowatych. Wytwarza motylkowe, słodko pachnące kwiaty, zazwyczaj w kolorze fioletowym lub różowym, choć czasami mogą być białe lub błękitne, zebrane w zwisające kwiatostany długości 15-30 cm. Grona kwiatów pojawiają się przez około 3 tygodnie i są bardzo licznie odwiedzane przez owady zapylające. W ciepłych regionach świata może powtarzać kwitnienie w sierpniu, ale jest ono wtedy znacznie mniej obfite.

Owocami są owłosione strąki o długości około 15 cm, zwykle z kilkoma nasionami. Pozostają one na pnączach całą zimę i opadają na wiosnę.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Peter Chadzidocev. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Wisteria chińska odróżnia się od innych gatunków długością pędów do 15-18 metrów, budową liści złożonych z 7-13 listków, mocno zagęszczonymi kwiatostanami rozwijającymi się jednocześnie przed rozwojem liści oraz gronami krótszymi niż u innych gatunków glicynii. Kierunek skrętu pędów jest w prawo.

Roślina ta wymaga gleby odkwaszonej, którą można wzbogacić wapnem oraz nawozami fosforowymi. Lubi stanowiska ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru i dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Powinna być przykrywana na zimę, szczególnie młode okazy, gdyż jest dość wrażliwa na mrozy.

Wszystkie glicynie wymagają odpowiedniego przycinania dwa razy w roku i mocnych podpór. Glicynia chińska kwitnie w 4-5 roku życia, więc warto kupować starsze okazy.

Wraz z pięknymi, fioletowymi kwiatami i dużym rozmiarem słodlin chiński stanowi idealne pnącze do dekoracji dużych ogrodów lub terenów zielonych. To wspaniały dodatek do krajobrazu, który zachwyci nie tylko swoim kwitnieniem, ale również zielonymi, liściastymi pniami, które umożliwiają ukrycie nieestetycznych miejsc w ogrodzie. Roślina ta jest również atrakcyjnym miejscem schronienia dla ptaków i innych zwierząt. Dodatkowo wisteria chińska jest łatwa w uprawie i pielęgnacji, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w miejscach publicznych.

Warto jednak pamiętać, że glicynia chińska jest rośliną agresywną, której pędy mogą zdominować cały ogród. Dlatego ważne jest odpowiednie przycięcie i kontrola wzrostu rośliny. Jednak glicynia chińska na pewno przyciągnie uwagę i zachwyci swoim pięknem każdego miłośnika ogrodnictwa i nie tylko.

© Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Supergrosfatty. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Źródła

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Glicynia_chi%C5%84ska
2. https://funkie.pl/sklep/pn%C4%85cza-ogrodowe/wisterie/glicynia-niebieska-wisteria-chi%C5%84ska-blue-sapphire-sadz-120cm.html
3. https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/pnacza/9114-glicynia-chinska
4. https://home.morele.net/ogrod-i-balkon/uprawa-i-pielegnacja-wisterii-glicynia-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-tej-roslinie/

Zobacz również

Poprzedni artykułBambiraptor
Następny artykułWelwiczja przedziwna

Popularne artykuły

Bukietnica Arnolda

Bukietnica Arnolda, znana również jako Raflezja Arnolda (Rafflesia Arnoldii), to gatunek wieloletniej rośliny pasożytniczej z rodziny bukietnicowatych (Rafflesiaceae), którego nazwa pochodzi od Sir Thomasa Stamforda Rafflesa,...

Welwiczja przedziwna

Welwiczja przedziwna (Welwitschia mirabilis), nazywana również welwiczja osobliwa, to jedna z najbardziej fascynujących roślin na Ziemi. Jest to gatunek endemiczny, który występuje...

Baobab afrykański

Baobab afrykański, baobab właściwy (Adansonia digitata) – gatunek drzewa z rodziny ślazowatych, zaliczany do podrodziny wełniakowatych. Występuje w stanie dzikim w tropikalnej...
Skip to content