Drozd japoński (Turdus cardis) to ptak z rodziny drozdowatych (Turdidae). Dawniej dzielono go na dwa podgatunki. Ptaki z Chin traktowano jako podgatunek T. c. lateus. Obecnie uważa się, że różnice te wynikają z naturalnej zmienności. Gatunek uznawany jest za monotypowy.
Zachowanie
Drozd japoński jest ptakiem wędrownym. Lęgnie się w centralnych Chinach i Japonii. Na Japonii pojawia się w kwietniu lub maju. Zimuje w południowych Chinach (w tym Hajnan), północnym Laosie i Wietnamie. Opuszcza tereny lęgowe w październiku. Czasem pojawia się w Tajwanie i Tajlandii.
Ptak ten najczęściej występuje w lasach i zadrzewieniach. Może to być las liściasty lub mieszany. Spotkać go można także w lasach wtórnych, ogrodach i parkach.
Składa 2-5 jaj w gnieździe z gałązek i mchu. Jaja inkubowane są przez 12–13 dni. Pisklęta wychowują się przez 14 dni. Drozd japoński ma dwa lęgi w sezonie. Samica składa nowe jaja po wylocie pierwszego pokolenia.
Opis
Drozd japoński to średniej wielkości ptak. Samiec i samica różnią się upierzeniem.
Samiec ma czarną głowę, pierś, grzbiet, skrzydła i ogon. Spód ciała jest biały z czarnymi plamami na brzuchu i bokach. Nogi, dziób i pierścień wokół oka są żółte.
Samica jest brązowa na grzbiecie. Ma białą szyję, pierś i brzuch. Na bokach widnieje rudy odcień, a na ciele czarne plamy.
Sposób odżywiania
Drozd japoński żywi się na ziemi. Skrobie liście w poszukiwaniu owadów i dżdżownic. Zjada także owoce.
Źródło
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_thrush [dostęp: 09.12.2024].
© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Von Tokumi. Licencja: domena publiczna.