Koń utonął, ale w jaki sposób?

Zobacz również

Formacja Green River w Wyoming skrywa w sobie różnorodne skamieniałe organizmy. Odkrywane są tam liście paproci, jaworu i palmy, ssaki naczelne podobne do lemurów, różne odmiany wiewiórek, nietoperze, ptaki, owady, aligatory, jaszczurki, węże, żaby, żółwie o długich ogonach, płaszczki, ryby, a także konie. Jeden taki koń jest bohaterem tego wpisu.

Koń pochowany razem z rybami

Lance Grande, jeden z kustoszy Muzeum Historii Naturalnej w Chicago (Field Museum of Natural History), zgromadził niesamowite zdjęcia do swojej książki The Lost World of Fossil Lake: Snapshots from Deep Time

Jedno z tych zdjęć przedstawia wymarłą odmianę konia (koń małego wzrostu i jak na swój rozmiar mający długie tylne nogi) pośród skamieniałych ryb. Z tego wynika, że chociaż konie i ryby raczej nie przebywają razem, to ewidentnie musiały w jakiś sposób razem zginąć.

Koń według naukowych spekulacji

Na stronie internetowej LiveScience zamieszczono niektóre zdjęcia, w tym również małego konia. Pod fotografią czytamy następujące słowa:

Badacze nie są pewni, w jaki sposób koń znalazł się na dnie w środku jeziora Fossil Lake, ale podejrzewają, że utonął, prawdopodobnie próbując uciec przed drapieżnikiem1.

A co dalej? We wpisie LiveScience czytamy:

Przez tysiące lat martwe zwierzęta spadały w błoto głęboko pod powierzchnią dawno nieistniejącego jeziora Fossil Lake2

A zatem zwłoki konia rzekomo opadły na dno i o dziwo nie zostały naruszone przez żadnego padlinożercę. A przy tym starożytne głębokie błoto przypadkowo powstrzymało padlinę przed zgniciem. Czyli zrobiło coś, czego – jak wykazały eksperymenty – zrobić nie mogło.

Takie wyjaśnienia są zupełnie nielogiczne.

Jak to mogło się stać?

Aby ciała zwierząt, w tym również nasz koń, mogły zachować się w osadach w tak dobrej jakości przez długie lata, musiały zostać zakopane przez szybko tworzący się osad. Naukowcy mogą stwierdzić, że to brak tlenu był przyczyną zakonserwowania zwłok. Ale przecież drobnoustroje są w stanie funkcjonować bez łatwo dostępnego tlenu.

Nawet jeśli zwłoki ryb i innych zwierząt zakopane są w błocie, które ma bardzo mało tlenu, gniją one w ciągu zaledwie kilku tygodni3. To, czego nie spałaszują padlinożercy, drobnoustroje beztlenowe skonsumują bardzo szybko. Dlatego w błotach na dnie dzisiejszych jezior i oceanów nie tworzą się skamieniałości.

Cokolwiek pogrzebało tego konia, zrobiło to szybko. Musiała być to jakaś katastrofalna klęska żywiołowa. Może biblijny potop?


Przypisy

  1. Gannon, M. Images: Stingray Sex, Mini-Horses & Other Curiosities of Fossil Lake. LiveScience. Posted on LiveScience.com June 9, 2013; dostęp: 3.01.2023.
  2. Gannon, M. Lost World Locked in Stone at Fossil Lake. LiveScience. Posted on LiveScience.com June 9, 2013; dostęp: 3.01.2023.
  3. Donovan, S.K., (Ed.) 1991. The Process of fossilization. New York: Columbia University Press, 120-129.

Opracowano na podstawie: B. Thomas, „New fossil book won’t showcase obvious catastrophe”, opublikowane na icr.org 17 czerwca 2013.

Zobacz również

Popularne artykuły

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Dlaczego wymarłe drzewa były najbardziej złożone?

Po raz kolejny świeccy naukowcy dokonali zagadkowego dla nich odkrycia, którego nie potrafią wyjaśnić w ramach swojego światopoglądu. Bo jeśli ewolucja miała...
Skip to content