Koń utonął, ale w jaki sposób?

Zobacz również

Formacja Green River w Wyoming skrywa w sobie różnorodne skamieniałe organizmy. Odkrywane są tam liście paproci, jaworu i palmy, ssaki naczelne podobne do lemurów, różne odmiany wiewiórek, nietoperze, ptaki, owady, aligatory, jaszczurki, węże, żaby, żółwie o długich ogonach, płaszczki, ryby, a także konie. Jeden taki koń jest bohaterem tego wpisu.

Koń pochowany razem z rybami

Lance Grande, jeden z kustoszy Muzeum Historii Naturalnej w Chicago (Field Museum of Natural History), zgromadził niesamowite zdjęcia do swojej książki The Lost World of Fossil Lake: Snapshots from Deep Time

Jedno z tych zdjęć przedstawia wymarłą odmianę konia (koń małego wzrostu i jak na swój rozmiar mający długie tylne nogi) pośród skamieniałych ryb. Z tego wynika, że chociaż konie i ryby raczej nie przebywają razem, to ewidentnie musiały w jakiś sposób razem zginąć.

Koń według naukowych spekulacji

Na stronie internetowej LiveScience zamieszczono niektóre zdjęcia, w tym również małego konia. Pod fotografią czytamy następujące słowa:

Badacze nie są pewni, w jaki sposób koń znalazł się na dnie w środku jeziora Fossil Lake, ale podejrzewają, że utonął, prawdopodobnie próbując uciec przed drapieżnikiem1.

A co dalej? We wpisie LiveScience czytamy:

Przez tysiące lat martwe zwierzęta spadały w błoto głęboko pod powierzchnią dawno nieistniejącego jeziora Fossil Lake2

A zatem zwłoki konia rzekomo opadły na dno i o dziwo nie zostały naruszone przez żadnego padlinożercę. A przy tym starożytne głębokie błoto przypadkowo powstrzymało padlinę przed zgniciem. Czyli zrobiło coś, czego – jak wykazały eksperymenty – zrobić nie mogło.

Takie wyjaśnienia są zupełnie nielogiczne.

Jak to mogło się stać?

Aby ciała zwierząt, w tym również nasz koń, mogły zachować się w osadach w tak dobrej jakości przez długie lata, musiały zostać zakopane przez szybko tworzący się osad. Naukowcy mogą stwierdzić, że to brak tlenu był przyczyną zakonserwowania zwłok. Ale przecież drobnoustroje są w stanie funkcjonować bez łatwo dostępnego tlenu.

Nawet jeśli zwłoki ryb i innych zwierząt zakopane są w błocie, które ma bardzo mało tlenu, gniją one w ciągu zaledwie kilku tygodni3. To, czego nie spałaszują padlinożercy, drobnoustroje beztlenowe skonsumują bardzo szybko. Dlatego w błotach na dnie dzisiejszych jezior i oceanów nie tworzą się skamieniałości.

Cokolwiek pogrzebało tego konia, zrobiło to szybko. Musiała być to jakaś katastrofalna klęska żywiołowa. Może biblijny potop?


Przypisy

  1. Gannon, M. Images: Stingray Sex, Mini-Horses & Other Curiosities of Fossil Lake. LiveScience. Posted on LiveScience.com June 9, 2013; dostęp: 3.01.2023.
  2. Gannon, M. Lost World Locked in Stone at Fossil Lake. LiveScience. Posted on LiveScience.com June 9, 2013; dostęp: 3.01.2023.
  3. Donovan, S.K., (Ed.) 1991. The Process of fossilization. New York: Columbia University Press, 120-129.

Opracowano na podstawie: B. Thomas, „New fossil book won’t showcase obvious catastrophe”, opublikowane na icr.org 17 czerwca 2013.

Zobacz również

Popularne artykuły

Czy istnieje konflikt naukowy między teorią ewolucji Darwina a zapisem kopalnym?

Wstęp Karol Darwin zaproponował teorię ewolucji w 1859 roku w swojej książce O powstawaniu gatunków, w której stwierdził, że...

Ludzie i mamuty – fakty ukrywane przez dekady

Na początku XX wieku na stanowisku w Vero Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy odkryto skamieliny mamuta, mastodonta, gigantycznego naziemnego leniwca oraz skamieniałości...

Homo pochowani po sąsiedzku – ewolucja człowieka do poprawki

Od dawna podręczniki i inne materiały edukacyjne głosiły, że człowiek ewoluował powoli, przechodząc przez poszczególne etapy aż do homo sapiens sapiens. Tymczasem...
Skip to content