Zygzakowiec rubinowy

Zobacz również

Zygzakowiec rubinowy to motyl z rodziny paziowatych. Jest powszechnie spotykany na Półwyspie Iberyjskim. Występuje w różnych siedliskach.

Zasięg

Gatunek ten można znaleźć w Afryce Północnej, na Półwyspie Iberyjskim oraz w południowej Francji. Jest motylem ciepłolubnym. Nie występuje w Polsce.

Opis

Zygzakowiec rubinowy ma bardzo charakterystyczny wygląd. W południowo-wschodniej Francji można go pomylić z zygzakowcem kokornakowcem. Różnią się one od siebie obecnością niebieskich plam na tylnym skrzydle zygzakowca kokornakowca. Zygzakowiec rubinowy ma za to rozległe czerwone plamy na przednich skrzydłach.

Jest to motyl średniej wielkości, osiągający rozpiętość skrzydeł do 5 cm. Górna strona skrzydeł ma jasnożółte tło z czarnym szachownicowym wzorem oraz wyraźne czerwone plamki.

Zygzakowca rubinowego można spotkać latem na roślinach żywicielskich z rodzaju kokornak. Poczwarka jest szaro-brązowa z czarnymi wzorami i czerwonymi wypustkami. Motyle są aktywne wiosną. W południowej Hiszpanii pojawiają się już w lutym, a w północnej Hiszpanii pod koniec marca. Spotyka się je na słonecznych zboczach i w winnicach. Często siadają na złotogłowach.

Okres lotu

Zygzakowiec rubinowy lata głównie w kwietniu i maju. Można spotkać także bardzo małą drugą generację we wrześniu.

Przy okazji polecamy zapoznać się z artykułami:


Źródła

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Zerynthia_rumina [dostęp: 02.10.2024].
2. https://es.wikipedia.org/wiki/Zerynthia_rumina [dostęp: 02.10.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons. Autor: Charles J. Sharp. Licencja: CC BY-SA 4.0.

Zobacz również

Popularne artykuły

Skip to content
facebook facebook facebook