asd

Jazda konna – co to? Jak rozpocząć przygodę z jeździectwem?

Zobacz również

Oscar Wilde powiedział kiedyś, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna i faktycznie poczucie estetyki jest głęboko zakorzenione w ludzkiej naturze. Piękno ma właściwości oczyszczające, może być przyczyną wzruszenia i wzniosłych myśli. Przebywanie wśród pięknych rzeczy, estetycznego otoczenia może pomóc w relaksie i oczyszczeniu umysłu z myśli należących do rozpędzonego świata.

A gdzież najłatwiej znaleźć piękno jak nie w naturze, wystarczy popatrzeć na rośliny, na zwierzęta, choćby na różne rasy koni, żeby zobaczyć geniusz ich Stwórcy. Dlatego właśnie tak często chcemy uprawiać sporty związane z przyrodą.

Wprowadzenie do jazdy konnej – o czym należy wiedzieć?

Jeździectwo jest nie tylko sportem, ale też elementem rekreacji, turystyki, a nawet terapii. Oczywiście dawniej konie służyły jako środek lokomocji lub jako zwierzęta pociągowe. Jednak wraz ze spopularyzowaniem samochodów przestały być w tym celu wykorzystywane.

Aktualnie koń jest wiernym towarzyszem w sporcie wyczynowym, rekreacji, a nawet może pomagać w pracy wychowawczej czy rehabilitacji.

Oczywiście wszelkie zasady obowiązujące jeźdźców będą omawiane na pierwszych zajęciach z trenerem, jednak warto pamiętać o zaopatrzeniu się w przedmioty, które zapewnią bezpieczeństwo, np. dobrze dopasowany kask jeździecki, odpowiedni ubiór (bryczesy) i buty z lekkim obcasem.

Warto zapisać się na naukę jazdy pod okiem trenera, dobrze też wybrać trenera, z którym będziemy czuli się bezpiecznie i nie będziemy bać się zadawania pytań.

Dobrze jest wcześniej też określić cel swojego hobby: czy ma ono prowadzić do zawodów, skoków przez przeszkody czy może chcemy nauczyć się komunikacji z koniem i podstaw ujeżdżania, by potem cieszyć się tzw. wędrówkami konnymi. Sporty konne oferują cały wachlarz dyscyplin.

Zrozumienie konia jest niezwykle istotne od samego początku. Aby uniknąć obrażeń spowodowanych przez przestraszonego naszym zachowaniem konia i przyspieszyć naukę, warto wiedzieć, jak reaguje on na otoczenie, jak pokazuje zainteresowanie czy lęk.

Warto też wiedzieć, że istnieją ubezpieczalnie zajmujące się ubezpieczaniem koniarzy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ośrodka jeździeckiego?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na taką aktywność fizyczną jak jazda konna, warto znaleźć dla siebie odpowiedni ośrodek jeździecki.

Przede wszystkim istotne jest, aby ośrodek jeździecki znajdował się stosunkowo blisko miejsca zamieszkania i miał dobre połączenia komunikacyjne.

Poza tym ważne są też takie aspekty jak to, czy znajduje się tam parking, teren wypoczynkowy dla dzieci i dorosłych, kryta ujeżdżalnia.

Liczba koni i kuców posiadanych przez daną stadninę także pełni niebagatelną rolę, gdyż im więcej koni, tym łatwiej zarezerwować czas na rozwijanie swojego hobby w dogodnych dla siebie godzinach.

Zanim wybierzemy ten jeden ośrodek, warto sprawdzić, w jakim kierunku rozwija się ta stadnina – czy posiada trenerów do nauki tej dyscypliny sportu konnego, która nas interesuje.

A przede wszystkim dobrze jest poczytać opinie w Internecie i wybrać ten, który cechuje się troską o bezpieczeństwo i komfort podczas nauki.

Jakie style jazdy konnej będą pasować do Ciebie idealnie?

Jazda konna to ogólne określenie, pod którym kryją się różne style, a wybór jednego konkretnego zależy od osobistych preferencji i osobowości.

Najbardziej znanym i rozpowszechnionym stylem jeździeckim jest jeździectwo angielskie (lub klasyczne). Wykorzystywane jest na całym świecie. Istotny w nim jest odpowiedni dosiad jeździecki, dzięki któremu jeździec jest w stanie przyspieszyć i zatrzymać konia.

Dyscyplin i stylów jeździeckich jest wiele, dlatego skupimy się tylko na tych najbardziej znanych i rozpowszechnionych.

Ujeżdżanie

Znane też jako dresaż. Ta olimpijska konkurencja polega na wykonaniu przez konia i jeźdźca ustalonych wcześniej konkretnych ruchów na arenie.

Będzie ono dobre dla osób, które cenią sobie harmonię i elegancję. Idealnie pasuje perfekcjonistom (aby dopracować detale, trzeba poświęcić dużo czasu i pracy), ale też osobom cierpliwym. Świetne poznanie konia i nauka subtelnej komunikacji z nim jest kluczem do nauki ujeżdżania.

Skoki przez przeszkody

W tej olimpijskiej konkurencji jeździec na koniu pokonuje przeszkody ustawione na parkurze (torze) w taki sposób, by zebrać jak najmniej punktów karnych.

Będzie to sport odpowiedni dla osoby, która lubi wyzwania i adrenalinę, a także umie podejmować błyskawicznie decyzje.

Wszechstronny konkurs konia wierzchowego

Jest to połączenie ujeżdżania, skoków przez przeszkody i przejazdu w terenie. Dyscyplina ta cechuje się różnorodnością i rozmaitymi wyzwaniami stawianymi w trakcie zawodów. Ten styl jeździectwa będzie odpowiedni dla osób, które chcą rozwijać się w różnych aspektach jazdy konnej.

21.-jazda-konna-1
Zdj. 1. Jazda konna. © Źródło: Canva.

Western

Ten styl jazdy został zapoczątkowany na kontynencie amerykańskim. Różni się od stylów angielskich przede wszystkim wyposażeniem jeździeckim, jak i strojem i wyszkoleniem konia. Rumak musi być perfekcyjnie wyszkolony (o co dba się cały czas), a podczas treningów uczy się konie reagowania na najlżejsze pociągnięcie za wodze. Prowadzenie konia polega na przykładaniu wodzy do szyi zwierzęcia, dzięki czemu komunikowanie odbywa się za pomocą jednej ręki.

Styl western będzie odpowiedni dla osób cierpliwych i zwracających uwagę na detale, choć w inny sposób niż w ujeżdżaniu. Ten sposób jazdy cechuje raczej luz i swoboda, więc osoby ceniące sobie właśnie takie cechy jazdy z pewnością odnajdą się w westernie.

Terenowa jazda konna

Jest to rekreacyjna forma jazdy pozwalająca na zwiedzanie obszarów zarówno miejskich, wiejskich, jak i górskich czy leśnych. Świetna dla osób, które cenią naturę i spokój i chciałyby czerpać przyjemność z kontaktu z koniem i naturą, bez intensywnego treningu.

To tylko niektóre z rodzajów sportów konnych. Najważniejsze jest, by wybrać taki styl jazdy, który najbardziej nam będzie odpowiadał i będzie zachęcał nas do regularnego praktykowania.

Dlaczego jeździectwo konne jest fenomenalnym wyborem dla Twojego dziecka?

Uprawianie jeździectwa jest uwarunkowane przez wiele motywów. Jednak najważniejsze jest to, jak wiele korzyści fizycznych i psychicznych przynosi.

Nie od dziś wiadomo, że wpływ aktywności fizycznej na zdrowie jest niebagatelny.

Zalety aktywności fizycznej

Systematycznie uprawiany sport poprawia oczywiście techniczną stronę uprawianej dyscypliny, ale przede wszystkim hartuje organizm (zwłaszcza gdy można uprawiać go także na zewnątrz), a także uczy porządku i higieny oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Jazda konna wpływa pozytywnie na ludzkie ciało. Podczas dosiadania konia angażowane są mięśnie grzbietu, brzucha, pośladków. To sprawia, że korygowane są wady postawy, a regularne treningi pozwalają na profilaktykę schorzeń kręgosłupa. Jeździec jadąc konno, poruszany jest przez grzbiet konia, który naprzemiennie wytrąca i pomaga odzyskać utraconą równowagę. Zadaniem siedzącego na koniu jest utrzymywanie równowagi, a to dzieje się poprzez aktywizowanie poszczególnych partii ciała.

Warto dodać, że takie uruchamianie praktycznie wszystkich mięśni ciała wpływa na cielesną samoświadomość jeźdźca.

Jak jazda konna pomaga radzić sobie ze stresem?

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie nie ogranicza się jedynie do fizyczności. Uprawianie sportu powinno pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne, jak mawiali nasi dziadowie: w zdrowym ciele zdrowy duch. I faktycznie jest to prawda.

Jazda konna cechuje się tym, że jej regularne uprawianie rozwija potrzebę zaangażowania, a także samodyscyplinę i dyscyplinę.

Jeździectwo niesie ze sobą takie skutki jak nauka funkcjonowania w społeczeństwie, a także kształtowanie się w koniarzu poczucia estetyki.

Bliski kontakt z koniem wpływa na stopniowe (lub nie) kształtowanie się w dziecku odpowiedzialności za inną istotę żywą – w tym przypadku konia. Jazda konna bowiem nie polega wyłącznie na zajęciach na wybiegu, ale dziecko, które jest adeptem tej sztuki, uczone jest także szeroko rozumianej opieki po treningu nad zwierzęciem, a zatem czyszczenia, pojenia konia itp.

Jeźdźcy, którzy uprawiają sporty konne regularnie, przyznają, że najbardziej jeździectwo wpływa na ich psychikę, kształtując tym samym ich osobowość. Wśród najczęściej wymienianych cech, które są rozwijane w trenujących, znajdują się cierpliwość, odpowiedzialność i niezależność.

Hipoterapia

Warto jeszcze przy tej okazji wspomnieć o nieco innej odsłonie jazdy konnej. Istnieje również hipoterapia, która jest gimnastyką leczniczą lub fizjoterapią na koniu. Ma ona za zadanie poprawić lub przywrócić zdrowie i sprawność fizyczną przy pomocy tego właśnie zwierzęcia.

Celami tej fizjoterapii jest oddziaływanie na sferę:

  • fizyczną (poprzez wzmocnienie mięśni, ogólne podnoszenie sprawności fizycznej, poprawę reakcji obronnych i zakresów lokomocji),
  • emocjonalno-motywacyjną (zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych, zwiększenie poczucia własnej wartości),
  • poznawczą (poprawia percepcję wzrokową, słuchową).

Aktywność fizyczna w formie jeździectwa – prosta droga do zdrowia 

Poprzez uprawianie sportów konnych można w sobie wyrobić dyscyplinę, dbałość o szczegóły, ale też jeździectwo pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Dzięki jeździe konnej w różnych warunkach pogodowych organizm hartuje się, nabywa większą odporność na choroby, a także rozwija mięśnie (często też takie, o których nie ma się pojęcia, że istnieją – do pierwszych treningów na koniu; wtedy człowiek je odkrywa na nowo).

Trenowanie jazdy konnej jako forma spędzania wolnego czasu pozwala na zachowanie dobrej kondycji fizycznej, dotlenienie organizmu, a także na wyciszenie się i relaks psychiczny. A to wartości istotne, zwłaszcza w dzisiejszym wiecznie rozpędzonym świecie. Kontakt z estetyką (której dziś tak nam brakuje) natury ma także niebagatelny wpływ na psychikę ludzką.


Źródła

  1. E. Sieńko-Awierianów, W. Łubkowska, A. Sitna, „Czynniki warunkujące uczestnictwo w rekreacji jeździeckiej” [w:] Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego 2013, nr 785, s. 85-101.
  2. A. Mazur-Rylska, T. Ambroży, „Rekreacyjna jazda konna jako forma wspomagająca rozwój psychosomatyczny młodzieży” [w:] European Assciation for Security, Kraków 2013.
  3. A. A. Omelan, N. Kozłowska, „Rekreacja konna – motywy uczestnictwa i wpływ na życie jeźdźców” [w:] Roczniki Naukowe Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku 2017, nr 21, s. 52-62.
  4. M. Lejzerowicz, H. Bruszewska, „Hipoterapia a parajeździectwo na poziomie rekreacyjnym i sportowym – korzyści i zagrożenia” [w:] Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania 2018, nr II, s. 85-100.
  5. Jeździectwo [w:] pl.wikipedia.org, https://pl.wikipedia.org/wiki/Je%C5%BAdziectwo [dostęp: 19.09.2024].

© Źródło zdjęcia głównego: Canva.

Zobacz również

Popularne artykuły

Jak motywować się do regularnych treningów? Psychologiczne aspekty sportu

Regularna aktywność fizyczna sprzyja wypracowaniu lub poprawie, a następnie utrzymaniu dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Jak skuteczna rozgrzewka wpływa na wyniki sportowe?

Rozgrzewka jest najistotniejszym elementem treningu, którego efektywność wynika ze sposobu przygotowania się do aktywności fizycznej.

Zdrowe nawyki żywieniowe dla sportowców – jakich składników nie powinno zabraknąć w diecie?

Uprawiając sport, powinniśmy zapewniać sobie zarówno prawidłową podaż kalorii, jak i właściwą ilość najważniejszych składników odżywczych.
Skip to content